Lojistik
Giriş Tarihi : 30-08-2023 23:13   Güncelleme : 17-10-2023 18:50

İhracatı ikiye katlandı

Küresel ısınmanın da etkisiyle yaz aylarında artık daha sık görülen aşırı sıcaklar, tüm dünyada klima talebini artırdı. Türkiye'nin klima ihracatı da salgın öncesinin 2 katına çıktı. Türk lojistik firmaları, artan talebi karşılamak için klima taşımacılığına yoğun mesai harcadı. Beyaz eşya ve elektronik ev aletleri lojistiğinde uzmanlaşan Boltas’ın Pazarlama Direktörü Müge Karahan, “Dünyada sıcaklıklar yükseldikçe beyaz eşya kategorisindeki yüklerimiz içinde klimanın payı ciddi olarak arttı” dedi.

İhracatı ikiye katlandı

Dünya genelinde klimaya talep arttı. Türkiye'nin klima ihracatı da bu trendden payını aldı. TÜİK verilerine göre yılın ilk yarısında klima ihracatı 541 milyon dolarla rekor seviyeye yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artan ihracat, salgın öncesine göre de yaklaşık 2 katına çıktı. Klima ihracatının yüzde 76 ile çok büyük bir kısmı ise AB ülkeleri ve Birleşik Krallık’a yapıldı.

HASSAS TAŞIMA

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Boltas Pazarlama Direktörü Müge Karahan, “Beyaz eşya ve elektronik ev aletlerinin taşıması oldukça hassastır. Uzmanlık gerektirir. Taşımasını üstlendiğimiz beyaz eşya ve elektronik ev aletlerinin, fabrika ve tedarikçilerden mağazalara ulaşana kadar bütün lojistik süreçleri uzman ekibimiz tarafından yürütülmektedir. Taşımalarımıza baktığımızda klima payının ciddi olarak arttığını görmekteyiz. Müşteriye ve yüke özel lojistik çözümlerimiz ile sektörümüzde fark yarattık. Önceliği güvenliğe ve zamanında teslimata veriyoruz. Klima üniteleri hassas elektronik bileşenlere, hareketli parçalara ve soğutma sıvılarına sahip olduğu için dikkatli ve doğru bir şekilde taşınması gerekiyor. Sektöre özel, en yeni teknolojiyle donatılmış araç ve ekipmanlarımızla yüklerimizi hasarsız şekilde kapıdan kapıya teslim ediyoruz. Depolama süreçlerini de güncel dijital altyapımız ve son teknoloji ürünü ekipmanlarla gerçekleştiriyoruz” ifadesini kullandı. Karahan, Ro-Ro ve demir yolu bağlantılı intermodal hatları ile başta Almanya ve İtalya olmak üzere Avrupa’daki güçlü lojistik altyapılarının Türk ihracatçısına önemli kolaylıklar sağladığını da sözlerine ekledi.