Lojistik
Giriş Tarihi : 19-10-2023 20:29   Güncelleme : 22-12-2023 21:41

Lojistikte açık var!

Üretilen malın nihai tüketiciye ulaştırılmasında lojistiğin önemi arttı. Yaşanan talep karşısında ise lojistik sektörü gelişerek büyüyor. Sektörde nitelikli eleman açığı olduğunu dile getiren Akca Lojistik Genel Müdürü Enes Akça, “Sektörün işverenleri olarak genç ve nitelikli iş gücü potansiyelini lojistiğe yönlendirerek bu açığı kapatmalıyız” dedi.

Lojistikte açık var!

Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Lojistiği raporunu yayımladı. Raporda Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye, dünyanın ülkelerinin lojistik üssü olarak konumlandırıldı. Raporda ayrıca; 2022 yılında lojistik ve taşımacılık hizmetleri sektöründe 36,6 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

PARLAYAN YILDIZ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Akca Lojistik Genel Müdürü Enes Akça, sektörde yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Akça, “Çağın gereksinimleri ve teknolojik gelişmeler, sektörü sürekli olarak ileriye taşımakta ve farklı dinamiklerin iç içe çalıştığı bir alan oluşturmakta. Sektörün dijitalleşmesi ve otonom hizmetler, bu değişimi anlamak için güzel bir örnek. Buna bağlı olarak, gençlerdeki potansiyeli takip etmek ve girişimlerine destek olmak artık bir seçenek değil, zorunluluk haline geldi. Otonom ekipmanlar, AGV Sistemler ve insansız cihazların sağladıkları kazanımlar; iş sağlığı ve güvenliği açısından kaza riskini sıfıra indirmek ve operasyonel hata payını azaltmak adına büyük önem taşıyor. Bütün bunları gerçekleştirmek için bir akıl ortaya koymak gerekiyor, bunun için de nitelikli iş gücü çok önem arz ediyor” dedi.

ALANINDA UZMAN

Enes Akça, antrepo ve gümrüksüz depolama hizmetleri ile giriş yaptıkları lojistik sektöründe müşterilerine; kontrat lojistiği, kara yolu nakliye ve mikro dağıtım hizmetleri sunduklarını dile getirdi. Gıda, perakende, kırtasiye, teknoloji sarf malzemeleri, inşaat malzemeleri ve endüstriyel alanda tecrübe sahibi olduklarını ifade eden Enes Akça, “İş ortaklarımıza yenilikçi ve kişiselleştirilmiş çözümler sunuyoruz. Sektörümüzde maksimum verimliliği sağlamak için önemli atılımlar yaptık. Lojistik ve tedarik zinciri yönetimi hizmetlerimizin yanı sıra paydaşlarımıza Akca Teknoloji çatısı altında teknolojik çözümler geliştirme ve uygulama hizmeti veriyoruz. Verdiğimiz hizmetler sayesinde tüm operasyonlarda ve süreçlerde verimlilik, esneklik, izlenebilirlik, güvenlik, odaklanabilme gibi kazanımlar sağlıyoruz. Yazılım hizmetlerimizin yanı sıra donanımsal hizmetler de veriyoruz” diye konuştu.

REKABETÇİ BİR YAPI

Akca Lojistik Genel Müdürü Enes Akça, konuşmasına şöyle devam etti: İnovasyon ve teknolojik gelişmeler, lojistik sektöründe sürekli bir yenilenmeye neden olmaktadır. Lojistikte değişen dinamikler, sektörü daha rekabetçi bir yapıya doğru ilerletiyor. Teknoloji ve sürdürülebilirlik konularına daha çok yatırım yapılıyor ve gelişme gösteriliyor. Bu nedenle gençlerimizin lojistiği sadece bir nakliye işi olarak görmesini önlemek için sektördeki cazip çalışma imkânlarını onlara göstermeliyiz. Akca Lojistik olarak geleceğe yönelik güçlü hedeflerimiz var. Lojistik sektöründe kendini geliştirmek isteyen tüm gençlerimizle birlikte çalışmak istiyoruz. Birlikte başarılı çalışmalar yaparken gençlerimizi de yanımızda görmek ve sektörün gelişimine katkı sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.”