Lojistik
Giriş Tarihi : 29-10-2023 20:29   Güncelleme : 11-11-2023 20:07

Az maliyet, çok verimlilik

Lojistik sektöründe yükleme ve sevkiyat süreçlerinde en önemli adımlardan biri yükleme planının hazırlanması olarak öne çıktı. Ürünlerin hangi araçlarla ve hangi sıra ile yükleneceğinin belirlemesi, beklenmedik aksaklıkları ortadan kaldırıyor. Planlı taşımalar ile lojistik maliyetleri azaltırken, teslimat sürelerinin de kısalması ve müşteri memnuniyetini de artırdı.

Az maliyet, çok verimlilik

Yüke göre doğru aracın seçimi, lojistik maliyetlerini de aşağıya çekiyor. Planlamayı doğru yapan firmalar, en uygun yük ile en uygun aracı birleştiriliyor ve en masrafsız taşıma sürecinin sağlanması için sevkiyatı hazır duruma getiriyor. Bu şekilde yapılan yükleme planları, taşıma işlemlerinde daha fazla yük taşınmasına olanak tanırken, yakıt tüketimini ve nakliye maliyetlerini minimize etmeyi mümkün kılıyor.

DOĞRU VE HIZLI YÜKLEME

Lojistikte yükleme planının en kritik konulardan biri olduğunu dile getiren Kamion şirketinin sahibi Berkay Adlım, “Yüklenen araçlar için önceden hazırlanmış bir planın olması, yüklemenin en uygun ve verimli şekilde gerçekleştirilmesini garanti eder. Özellikle satış siparişleri göz önüne alındığında, araç ve konteyner yüklemesinin doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu planlar, genellikle teknolojik destekle oluşturulmaya çalışıldığında ortaya çıkan kompleksite şirketleri ciddi boyutlarda zarara uğratabilir. Veriye dayalı gerçekleştirilen taşıma simülasyonlarında taşınacak ürünlerin ve ambalajların ölçüleri, aracın boyutlarıyla ve alış varış lokasyonları ile birlikte optimize edilir. Bu sayede, hem taşıma sürecinde maksimum kapasite kullanımı sağlanır hem de yükleme ve boşaltma süreçlerinde yaşanabilecek aksamaların önüne geçilmiş olur” dedi.

FARKI ORTADA

Kamion olarak en büyük farklarının doğru kamyonu doğru yükle buluşturmak olduğunun altını çizen Adlım, konuşmasına şöyle devam etti: “Teknoloji kasımıza güveniyoruz. Kullandığımız uygulama ile doğru ve verimli yükleme planı oluşturulmasına fırsat tanıyoruz. Şirketler web tabanlı bir platform olan yük veren paneli ile siparişlerini giriyor, taşıyıcılar ise Kamion mobil uygulaması üzerinden yükleri görüp, kendilerine uygun olanı tek tuşla seçerek taşıma sürecini başlatıyor. Bununla birlikte sistemimiz hem taşıyıcı için hem de yük verenler için en verimli rota planlamasını otomatik olarak oluşturuyor. Bu sayede, yakıt tasarrufu, zamanın en etkili kullanımı ve yüklerin zamanında teslimi gibi kritik faktörlerde maksimum verimlilik elde ediliyor.”