Türkiye ve Belçika'nın ekonomik boyutu
Deniz Servantie
Advert

Türkiye ve Belçika'nın ekonomik boyutu

Bu içerik 597 kez okundu.

2015 yılında GSYH’si 410 milyar avro tutarında olan ve yüzde 1,4 oranında bir büyüme kaydeden Belçika ekonomisi, AB’nin güçlü ve istikrarlı ekonomilerindendir. Türkiye ile Belçika arasındaki ekonomik ilişkiler son yıllarda kayda değer şekilde gelişme göstermiştir. Bu çerçevede, Türkiye’ye gerçekleşen Belçika yatırımlarında gözde görülebilir bir ilerleme kaydedilmiştir.

2015 yılında Türkiye’nin Belçika’ya yatırımları 5,7 milyar dolara ulaşmıştır.  Türkiye’nin Belçika’ya ihraç ettiği başlıca ürünler; nakliye araçları, makineler, tekstil ürünleri, sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Türkiye’nin Belçika’dan ithal ettiği ürünlere bakıldığında ise plastik, kimya ve ilişkili sanayi ürünleri, makineler, elektrikli cihazlar, parçalar ve demir-çelik ön plana çıkmaktadır. Buna ek olarak 2002-2015 döneminde Belçika’dan Türkiye’ye gerçekleştirilen toplam yatırım miktarı önemli bir artış göstererek 8,17 milyar dolara ulaşmıştır. Buna karşın aynı dönemde Türkiye’nin Belçika’ya yaptığı yatırımlar 311 milyon dolara ulaşmıştır.

Sonuç olarak, ikili ilişkiler sağlam bir zeminde devam etmekle beraber birçok alanda önemli gelişmelerin sağlandığı görülmektedir. Belçika’da sayıları 220 bin civarında olan soydaşımızın bulunması, iki ülke arasında önemli bir köprü oluşturmaktadırlar. Birçok alanda Belçika’nın ekonomik hayatına katkıda bulunan Belçika Türkleri, Türkiye’nin imajı için de kilit bir rol oynamaktalardır.

50 yıldır Belçika’da bulunan Türkler; sivil toplum örgütleri, kültür merkezleri ve içlerinden çıkardıkları girişimcilerle gayet organize bir toplum olarak görülmektedir. Ayrıca Belçika’nın Türkiye’ye karşı ilgisinin son yıllarda hem kültürel hem ekonomik açıdan arttığı söylenebilir. Söz konusu ilgi ise Belçika yatırımlarının Türkiye’de artışı ile ve Belçikalı turistlerin yoğun bir şekilde ülkemizi ziyaret etmeleri ile açıklanabilmektedir.

Europalia Festivali çerçevesinde Türkiye’nin konuk ülke olması, ülkemizin Belçika tarafından tanıtımına elbette faydalı olmuştur. Belçika’dan gelen turistlerin artışı ile de ülkeler arası tanınırlığın artacağı ve bunun da ikili ekonomik ilişkilere olumlu yansıdığı aşikârdır.

İlişkilerin daha güçlü bir şekilde gelişmesi için yatırımların teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede Belçika’dan Türkiye’ye gitgide artan yatırımların önemli bir trend olduğu belirtilmelidir. Türk işadamlarının da Belçika’ya daha fazla odaklanması ikili ilişkilere olumlu şekilde yansıyacaktır. Belçika’nın, Türkiye’nin AB üyelik sürecine olan desteğini daha da pekiştirmek için kültürel ve ekonomik faaliyetlerin artırılması önem arz etmektedir. Bundan başka Belçika’da bulunan Türklerin, özellikle Türk derneklerinin, siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda daha aktif bir rol oynamasının Türkiye ve Türk kültürünün imajı, tanıtımı ve ikili ilişkilerinin gelişimine olumlu bir şekilde yansıyacağı söylenebilir.

Deniz Servantie
İKV Uzman Yardımcısı
E-Mail: dservantie@ikv.org.tr

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Geleceği tasarladılar
Geleceği tasarladılar
Ford'un yeni müdürü Çoşkun
Ford'un yeni müdürü Çoşkun