Advert

Almanya nakliyeciye ceza yağdırdı

DKV kart ile Avrupa’da Türk firmalarının ödediği cezalar 2018’in ilk 9 ayında yaklaşık 137 bin Avroya ulaşırken, bunun yüzde 70’i Almanya otoyollarında kesildi. Cezalar Almanya’da takometre ihlalleri, Avusturya’da ise eksik belge ve hatalı aks sayısı beyanı nedeniyle kesildi.

Almanya nakliyeciye ceza yağdırdı
Almanya nakliyeciye ceza yağdırdı Admin
Bu içerik 3547 kez okundu.

Avrupa otoyollarında nakliye firmalarının ödediği cezalar giderek artıyor. En çok ihracat yapılan ülke konumundaki Almanya, otoyollarda ödenen cezalarda da ilk sırada yer aldı. Sürücülerden kaynaklanan kural ihlalleri, araç bakım ve evraklardaki eksikler nedeniyle Avrupa otoyollarında ödenen cezalar 2018’in ilk 9 ayında yaklaşık 137 bin Avroya ulaşırken, bu rakamın yaklaşık yüzde 70’i Almanya otoyollarında kesildi. Avusturya, yaklaşık 30 bin Avro ile Almanya’dan sonra en çok ceza ödenen ikinci ülke konumunda.

ARAÇ BAKIMINA DİKKAT

DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, “Artan döviz kurları lojistik sektörünü pek çok açıdan olumsuz etkiledi. Avrupa’ya giden araçlar, döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle dönüşte ithalat yükü bulmakta çok zorlanıyorlar. Ancak ihracat navlunları bu duruma endeksli olarak artmıyor. Öte yandan eskiden çok önemsenmeyen otoyol cezaları günümüz koşullarında önemli bir diğer maliyet kalemi olarak karşımıza çıkıyor. DKV müşterileri arasında yaptığımız bir çalışma bize Türk nakliye firmalarının en çok Almanya otoyollarında ceza ödediğini gösteriyor. Bu yılın ilk dokuz ayında kesilen cezalar 2017 yılı toplamından yüzde 12 daha fazla. Bu hızda devam edilirse nakliyeciler yılı yüzde 50 daha fazla ceza ödemesi ile kapatacak. Cezaları en aza indirmek mümkün. Nakliye firmalarına araçlarına gereken bakımları yaptırmalarını, evraklarını, otoban ödeme cihazlarını tamamlayarak yola çıkmalarını önemle tavsiye ediyoruz” dedi.

YÜKE UYGUN ARAÇ

Avusturya cezaları ise; otobanda seyir halinde iken araç aks sayılarının yanlış beyan edilmesi ve bu beyana dayalı yanlış ücretlendirme. Şoförün taşıdığı yüke uygun olarak, araçlarda monteli bulunan bir cihaza aracın aks sayısını manuel olarak tanımlaması ve buna göre otoban geçişini ödemesi gerekiyor. Yanlışlıkla bu sayının aracın mevcut durumu ile uyumlu olmaması durumunda daha düşük aks sayısına göre otoban ücreti ödeniyor ve cezaya tabi oluyor. 5 saat içinde söz konusu farkın ödenmemesi halinde ise ceza iki katına çıkıyor. Şirketlerin Avusturya otoban sistemine üye olarak bunu önlemesi mümkün. Yanlış aksla geçtiğinde araç kayıtlı ise bunun kasti olmadığı varsayılıyor ve ceza kesilmiyor, ek ödeme ile araç cezadan muaf tutuluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı