Advert

Türk şoförlerine Almanya engeli!

Türkiye’nin ihracatta en önemli pazarlarından Almanya, TIR şoförü vize başvurularında yeni bir belge zorunluluğu getirdi. Almanya Büyükelçiliği başlattığı uygulama ile TIR şoförü vize başvurularında CMR’nin yanı sıra Almanya’daki alıcı tarafından teyit yazısı/davetiye gönderilmesini talep etti.

Türk şoförlerine Almanya engeli!
Türk şoförlerine Almanya engeli! Admin
Bu içerik 3568 kez okundu.

UND Yönetim Kurulu, Almanya’ya yapılan ihracatı sekteye uğratacak Davetiye Teyit uygulamasının en çok Türkiye’deki yerleşik üretim yapan Alman firmalarına zarar vereceğini dile getirdi. “Türkiye’den AB’ye yapılan ihracatın yüzde 50’si Avrupalı firmalar tarafından, bunun yüzde 29’u ise Türkiye’de yerleşik Alman firmalar tarafından yapılmaktadır” diyen UND yönetimi, TIR sürücüleri için Almanya’nın başlattığı vize müracaatlarındaki davetiye teyit uygulamasının hem vize süreçlerini zorlaştırdığını hem de Avrupalı ve Alman firmaların yüklerinin geç teslim edilmesine neden ğunu ifade etti.

ANLAMSIZ BİR UYGULAMA

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu, “Söz konusu teyit yazısının yükün alıcısı tarafından Alman Büyükelçiliği'nin belirttiği mail adresine gönderilmesi gerektiği aksi takdirde başvuruların kabul edilmeyeceği belirtiliyor. Şu ana kadar yapılan birçok vize müracaatı bu nedenle redldi. Türk ihracat ve ithalat yükünü, uluslararası kurallar gereği belirlenmiş resmi evrak ile taşıyan  TIR sürücüleri teslim aldıkları yükleri, yine resmi evrakta belirtilen adreslere teslim ediyor. TIR sürücüleri, meslekleri gereği davetiyeye ihtiyaç duyulacak bir göreve katılım göstermiyor. Diğer yandan aynı sürücüler, Almanya’dan, Avrupalı üreticilerin ithalat yüklerini de Türkiye’ye ve/veya diğer ülkelere taşımakta ve bu taşımalar için ayrıca bir davetiye şartı aranmıyor. Sürücüye verilen 6 ay ya da yıllık vize ile birçok farklı müşterinin taşımaları yapılmaktadır. Bu durum da davetiye şartının ne kadar anlamsız ve gereksiz ğu gerçeğini gözler önüne seriyor” açıklamasını yaptı.
 
İHRACATIMIZA ZARAR VERİYOR

Türk şoförlerinin yurtdışındaki vize sorunlarına da değinen UND Yönetim Kurulu; “Dünya Bankası tarafından yapılan AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirme Raporundaki vize alım zorlukları ve AB’deki Schengen Kalış Süresi (180/90 gün) kısıtlamalarının Gümrük Birliği işleyişine zarar verdiğini tespiti yaşanan vize sorunlarını çok net şekilde ortaya koymaktadır. Schengen bölgesi, 1995 yılında 1.204.000 km² alanı kapsarken, günümüzde 4.312.000 km² alanı kapsamaktadır. Meslekleri gereği ihracat yükünü böylesine büyük bir coğrafyaya taşıyan Türk şoförlerine Schengen’in ilk yıllarında konulan 90 günlük kalış süresi artık yeterli gelmemektedir ve bu sürenin arttırılması elzemdir. Rusya ile ülkemiz arasındaki vize sorunu halen çözümlenemedi. Türkmenistan’da vize alabilmek için birçok zorlu prosedürü aşmak ve yüksek maliyetlere katlanmak zorundayız. Ülkemiz ihracatının önündeki en büyük engellerden biri olan vize sorunun ivedi şekilde çözümlenmelidir” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
Ford standartlara meydan okudu
Ford standartlara meydan okudu