Otomotiv
Giriş Tarihi : 16-12-2019 16:47   Güncelleme : 16-12-2019 16:47

Nikola TRE tanıtıldı

Ağır ticari araç üreticilerinden Iveco, Nikola ile birlikte Avrupa pazarı için geliştirdiği ilk pilli elektrikli aracı (BEV) olan Nikola TRE’nin prototipini ortaklıklarından yalnızca üç ay sonra görücüye çıkardı. Elektrikli Nikola TRE, Iveco Stralis üzerine geliştirildi ve Nikola’nın sınıfında lider teknolojisine sahip. aracın Hannover, Almanya’daki IAA 2020 ticarî araç fuarında piyasaya sürülmesi, ilk müşterilerine 2021 yılında ulaşması bekleniyor.

Nikola TRE tanıtıldı

Iveco ve Nikola aralarındaki ortaklığın ilk sonucu olan Nikola TRE’nin prototipini görücüye çıkardı. Araç, Madrid’de üretilen Iveco Stralis ağır kamyon üzerine geliştirildi. Nikola TRE, Nikola’nın gelişmiş elektrik teknolojisini ve yeni nesil patentli bilgi-eğlence sistemini barındırıyor. Nikola’nın Iveco Stralis üzerindeki tasarım entegrasyon çalışması Nikola ve merkezi Monclaieri, Torino’da yer alan Italdesign ortaklığıyla yürütüldü.

YENİ BİR YOLCULUK

Iveco Başkanı Gerrit Marx, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Iveco Stralis, Iveco’nun müşteriyi odağına koyan konseptini barındıran ve hâlihazırda pazarda sahip olduğu ivme ve başarısıyla öne çıkan bir ürün. Nikola TRE’nin temelini oluşturan bu ürün, sıfır salınımlı kamyonculuğa doğru yeni bir yolcuğun başlangıcı olup taşımacılık sektörünü değiştirmemizde ihtiyaç duyduğumuz platformu sağlayacak.”

BÖLGESEL TAŞIMACILIK

Etkinlikte sergilenen Nikola TRE 4x2 çekici prototipi, bölgesel görevlerde 400 kilometreye kadar menzil ve dizel eşdeğerine denk ya da daha iyi dinamik performans sunuyor. Araç, toplam kapasitesi 720 kWs’ye ulaşabilen modüler bir pil sistemi sunarak müşterilerin farklı görevlerine göre konfigüre edilebiliyor. Elektrik güç aktarma organları sürekli olarak 480 kW güç çıkışı sağlıyor ve 1,800 Nm torka ulaşabiliyor. Nikola TRE aynı zamanda şehiriçi dağıtım ve belediye görevleri için ağırlığı 18 ilâ 26 ton arasında değişen 2 ve 3 akslı rijit versiyonlara da sahip olacak.

YENİ NESİL BİLGİ

Nikola TRE, Nikola’nın tescilli işletim sistemi üzerine kurulu, bilgi-eğlence, navigasyon ve aracın özelliklerinin kontrolünü bir araya getiren yeni bilgi ve eğlence sistemini barındırıyor. Sistemin özellikleri arasında klima kontrolü, ayna ayarlaması, süspansiyon yükseklik ayarlaması, 360 derece kamera sistemi, navigasyon, bluetooth ses sistemi, gelişmiş araç ayarları ve yönetici araç tanılama özellikleri bulunuyor. Araç, bluetooth’un düşük enerji teknolojisinden faydalanmasıyla araç ve müşterinin mobil cihazı arasında güvenli bir bağlantı kurarak gerçek anlamda eller serbest bir medya deneyimi sunuyor. Bu, aynı zamanda akıllı anahtarsız sistemle sürücünün araca yaklaştığında kilidin açılmasını da mümkün kılıyor. Sistem, sürüş yüksekliği, araç içi sıcaklık gibi ayarları sürücünün tercihine göre ayarlayabiliyor.