Advert

Advert

Otobüsler Malatya’da toplandı

Otobüs İşletmecileri Derneği(OİDER)’nin organize ettiği ve MOTAŞ’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Hukuk ve Bilgi Sistemleri Komisyonu 2. İstişare Toplantısı” Malatya’da yapıldı. Toplantıya Türkiye’nin farklı illerinde toplu taşıma hizmetini yürüten belediye şirketlerinin yetkilileri katıldı.

Otobüsler Malatya’da toplandı
Otobüsler Malatya’da toplandı Admin
Bu içerik 4929 kez okundu.

Toplantıda açılış konuşmasını Otobüs İşletmecileri Derneği(OİDER) Genel Sekreteri Aysun Durna yaptı. Durna, konuşmasında derneğin açılış nedenlerine ve gösterdikleri faaliyetlere yer verdi. Birlik olmanın, birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

Programa ev sahibi MOTAŞ adına İşletme Müdürü Gökhan Beler de bir konuşma yaptı. Eski bir raylı sistem çalışanı olduğunu söyleyen Beler, toplu taşımada raylı sistemde disiplinin oluşturulduğunu belirtti. Raylı toplu taşıma sisteminde var olan disiplinin otobüs işletmeciliğinde henüz tamamlanamadığını belirterek; “Bununla ilgili kanun ve mevzuat eksikliğimiz de söz konusudur. Hala toplu taşıma kanunumuz bile yoktur. Toplu taşıma kanunun sadece 65 yaşa vurgu yapan bir yasadan çok daha geniş kapsamlı olması gerekiyor. Özellikle lastik tekerlekli toplu taşıma faaliyeti gösteren, personelinden aracına kadar gerekli kriter ve yeterliliği içeren bir yasanın hazırlanarak kanun haline getirilmesi gerekiyor. Bu ertelenemez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Toplu taşıma kurallarının sürdürülebilir olması için hayati öneme sahiptir. Çünkü biz yaratılmışların en şereflisi olan insana hizmet veriyoruz. Hata yapmak gibi bir lüksümüz yoktur" dedi.

Konuşmalarının ardından komisyon çalışmaları gerçekleştirildi. Gruplar halinde yapılan komisyon çalışmalarında çeşitli konular masaya yatırıldı. Toplu taşımacıların sorunları tartışıldı. Daha iyi bir toplu taşıma için neler yapılabilir konusunda fikir alışverişi yapıldı. Toplu taşımacıların karşılaştığı sorunların yetkili mercilere iletilmesi noktasında birlikte hareket etmenin önemine değinildi. Farklı illerden toplantıya katılan toplu taşımacılar, bölgelerinde uyguladıkları toplu taşıma yöntemlerini aktardı.  Ortak kart kullanımı ile harekete geçmenin zamanı olduğuna vurgu yapıldı. Toplu taşıma ile ilgili yasada ve yönetmeliklerde toplu ulaşımın tanımının yapılması için gerekli girişimlerin yapılması için harekete geçilmesi kararı alındı. Araçların takip sistemi, ücret toplama sistemi ve bilgilendirme teknolojisinin kullanımı konularında fikir alışverişi yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu