Teslimatlar
Giriş Tarihi : 17-01-2020 15:02   Güncelleme : 17-01-2020 15:02

Scania İlk LNG teslimatını yaptı

Ağır ticari araç üreticilerinden Scania, Türkiye’nin ilk LNG filo teslimatını gerçekleştirerek bir ilke imza attı. Petrol ve türevlerinin yurtiçinde ve yurtdışında taşınmasına yönelik faaliyetler gerçekleştiren Acapet 7 adet, gıda lojistiğinde bir marka haline gelen Havi Lojistik 1 adet LNG’li Scania aldı.

Scania İlk LNG teslimatını yaptı

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Scania Genel Müdürü İlhami Eksin tarafından teslim edilen araçları Acapet adına kurucu ortaklar Önder Aytekin ve İbrahim Aytekin, Havi Lojistik adına ise Ülke Müdürü Erdem Sözvar, Dağıtım Merkezi Müdürü Turgay Erözyürek, Nakliye Şefi Mete Yılmaz ve Filo Koordinatörü Hüseyin Sarp teslim aldı.

PAZAR PAYI YÜZDE 10

Alternatif yakıtlı araçlara olan talebin hızla artacağını ön gördüklerini belirterek Ali Bilaloğlu, “Yakın zamanda ülkemizdeki kamyon parkında LNG’li araç oranının yüzde 10’lara çıkmasını bekliyoruz. Scania olarak CNG ve LNG yakıt kullanan araçlarımızla gerek şehri içi gerek şehirlerarası taşımacılıkta müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunuyoruz. LNG’nin önemli avantajlarından bir tanesi de yakıt tasarrufunun yanı sıra çevreci olması. Dizel yakıtlı motora göre daha sessiz olan LNG’li motor, karbondioksit salınımını da yaklaşık yüzde 10 azaltıyor. Parçacık emisyonları neredeyse tamamen ortadan kalkarken, azot oksit emisyonları da üçte bir oranında azalıyor. Bugün burada LNG’li araçlarını teslim alan Acapet ve Havi Lojistik başta olmak üzere diğer yakıt türlerine göre rekabetçi bir hale gelen alternatif yakıtlı araçlar ile hem karlı hem de çevreci bir tercih yapan firmalarımızın çoğalmasını ve bu tip yatırımların önünün açılmasını temenni ediyoruz” dedi.

ÇEVRE DOSTU ARAÇLAR

Yeni araçlarını teslim alan Acapet  ortaklarından Önder Aytekin ise konuya ilişkin şöyle konuştu:  “İnsan sağlığına, emniyetine, güvenliğine ve çevreye verebileceğimiz zararları en aza indirmek için kurum vizyonunuz doğrultusunda yatırımlar yapıyoruz. Bu doğrultuda hedefimiz, araç filomuzu çevreye en az verecek araçlardan oluşturmaktır. Teslim aldığımız LNG’li Scania araçları ile bu yönde ilk adımı attık.”