Advert Advert
Siber saldırı ve düşündürdükleri
Sefa Ezgin
Advert

Siber saldırı ve düşündürdükleri

Bu içerik 5938 kez okundu.

Danimarkalı taşımacılık ve lojistik devi Maersk Line’ın siber saldırıdan dolayı geçen yıl zararının 300 milyon dolar olarak açıklandı. Haftalarca yükleme ve boşaltma işlemleri sekteye uğrayan şirketin bütün yük elleçleme sistemleri çökmüştü.

Olayı tekrar hatırlamak gerekirse; Haziran 2017’de “notpetya-ransomware” türü bir virüs şirketin dört farklı ülkedeki terminallerinin bilgisayar ağına bulaştırılması ile başlamıştı. Fransa tren taşımacılığı şirketi SNCF, Hollanda merkezli kargo şirketi TNT küresel saldırıya maruz kalan büyük firmalar olmuştu. Bu saldırı öyle büyüktü ki, NSA ve FBI acil yardım merkezleri kurmak zorunda kaldı.

Aslında saldırının hafif atlatıldığını söylemek yanlış olmaz. Şayet saldırı gemilerinin motor kısımlarını hedef almış olsaydı, neler olurdu. Mesela bir boğaz geçişi sırasında ana makine aniden dursaydı. Peki ya gemi; bir petrol ya da kimyasal madde, hatta likit petrol gazı (LPG) taşıyor olsaydı?  Başka bir gemiyle çarpışma durumunda olacak felaketin boyutunu düşünmek bile istemiyorum. İşte “Hacker” adı verilen zararlı kullanıcılar veya kullanıcı grupların yaptıkları saldırıların çok büyük etkileri ve zararları olabiliyor.

Bu saldırganlar şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri izliyorlar. Tek hedefleri maddi çıkar ve zarar vermek üzerine kuruldur. Özellikle, yıkıma uğratma, zarar verme yöntemleri, genellikle aldatıcı e-iletiler göndererek zarar vermek şeklindedir. Diğer bir uygulama biçimi de bağlandığınız herhangi bir web sitesinden zararlı virüslerin bulaştırılması yoludur.

Peki bizler son derece sofistike becerilere sahip hacker’lara karşı nasıl mücadele edebiliriz? Bu sorunun yanıtı, ne yazık ki ‘mücadele edemeyiz’... Eğer bir hacker bilgisayarınıza girmek isterse, girer, bunun kaçarı yoktur. Ancak bazı önlemler alarak hackerlerin işini zorlaştırmak, bizim elimizde.

Güvenilir bir virüs programı ve güvenlik duvarı kullanmak, bilgisayarı sık sık yedeklemek, açılır pencere engelleyicisi kurmak, e-postalarınızda ve şüpheli internet sitelerindeki linklere tıklamadan önce en az iki kez düşünmek bazı alınacak önemlerdir.

Siber saldırı günümüzde ve yakın gelecekte de önemine giderek artacak bir kavram haline geliyor. Eğer, dünyanın en köklü ve en büyük denizcilik firmalarından biri olan Maersk Line’ın bile saldırıdan etkileniyorsa, diğer denicilik firmalarının şapkasını tekrar önüne alıp düşünmeleri gerekiyor.

Sefa Ezgin
E-mail: ezgin.efe@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor