İETT ve ÖHO Şirketleri Yönetimlerinde Son Durum
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

İETT ve ÖHO Şirketleri Yönetimlerinde Son Durum

Bu içerik 1113 kez okundu.

2016 yılının henüz ilk yarısı bile dolmamışken hem ülke yönetiminde, hem İETT yönetiminde hem de TÖHOB ve özel halk otobüsü (ÖHO) şirketlerinin yönetiminde değişimler oldu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti genel Başkanı olarak büyük bir başarıya imza atan sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, yüzde 49,5 gibi rekor bir oy oranıyla Başbakan oldu. Yaklaşık 6 ay süren Başbakanlık görevinden 5 Mayıs 2016 günü yaptığı basın toplantısı ile ayrıldı. 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı sayın Binali Yıldırım’ın tek aday olarak girdiği AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi sonrasında AK Parti Genel Başkanı ve 65. Hükümetin Başbakanı artık Binali Yıldırım oldu.

İETT Genel Müdürlüğü görevini 5 yıl süreyle başarı ile yürüten Dr. Hayri Baraçlı 9 Mayıs 2014 tarihinde İBB Genel Sekreterliği görevine atandı. İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak 5 yıl süreyle yanında çalışan Mümin Kahveci ise 20 Mayıs 2014 tarihinde İETT Genel Müdürlüğü görevine vekâleten atandı. 2 yıl süreyle vekâleten Mümin Kahveci’nin yürüttüğü İETT Genel Müdürlüğü görevine Mayıs 2016 itibari ile Arif Emecen atandı. İETT’nin yeni genel müdürü raylı sistem geçmişi olan birisi.

Arif Emecen: 1995-2000 yılları arasında Ankara’da Ankaray Raylı Sistem İşletmelerinde Müdürlük ve Başmüdürlük görevleri yapmıştır. 2000-2005 yılları arasında da İstanbul’daki raylı sistemlerin başı olan İstanbul Ulaşım AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2005-2014 yılları arasında ise Kayseri’de Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı görevini yapmıştır. KAYSERAY sisteminin mimarı olarak Kayseri halkı tarafından tanınmıştır. Kayseri’nin raylı sistemlerinin başı olan Kayseri Ulaşım AŞ’de Genel Müdürlük görevini de bu süre zarfında yürütmüştür. Haziran 2014 ile Mayıs 2016 arasında ise bu defa Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevinde bulunmuştur. Malatyalıların büyük beğenisini kazanan TRAMBÜS projesinin hayata geçirilmesinde görev almıştır.

TÖHOB ve İstanbul’da bulunan ÖHO şirketlerinde de 2016 yılı seçim dönemiydi. Seçim tarihlerine göre sırasıyla; TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel, Yeni İstanbul Halk Otobüsleri AŞ Başkanı Yalçın Beşir, ÖZULAŞ AŞ Başkanı Göksel Ovacık, Halk Ulaşım AŞ Başkanı Mustafa Altuntaş, Mavi Marmara AŞ Başkanı Ramazan Gürler ekipleri ile birlikte 2016 yılında girdikleri başkanlık seçimlerini tekrar kazanarak güven tazeledi. Yeni Başbakan Binali Yıldırım, üst üste 11 yıl süre ile Ulaştırma Bakanlığı yaparak Türkiye Cumhuriyeti Devletinde en uzun süre görev yapan Ulaştırma Bakanı olmuştur. Ulaştırmanın senelerden beri başıdır ve sıkıntılarımızı çok yakından bilmektedir.

Yeni İETT Genel Müdürü Arif Emecen ise 21 yıldır özellikle raylı sistemler üzerinde etkili görevlerde bulunmuş birisidir. Senelerden beri ulaşımın içindedir. Raylı sistem ve şehir içi toplu taşımada ÖHO entegrasyonunu ve önemini çok iyi bilmektedir. TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel, Yeni İstanbul Halk Otobüsleri AŞ Başkanı Yalçın Beşir, ÖZULAŞ AŞ Başkanı Göksel Ovacık, Halk Ulaşım AŞ Başkanı Mustafa Altuntaş, Mavi Marmara AŞ Başkanı Ramazan Gürler, Tuzla-Topkapı Otobüsçüler Derneği ve Öztaş Ulaşım AŞ. Başkanı  M. Cemal SOYDAŞ ve ekipleri senelerden beri ulaşım sektöründedir. Esnafın halini ve dertlerini bilmektedir. Ülkemizde başbakan değişmiş, İETT’de genel müdür değişmiş fakat TÖHOB ve İstanbul’daki ÖHO şirketlerinin hiçbirinde başkan değişmemiştir. Esnaf artık sizlerden daha etkili sonuçlar beklemektedir. Esnaf üzerine düşen görevi yapmış ve size desteği ve istediğiniz ekstra süreyi vermiştir. Hem ülkemiz,hem İstanbul halkı hem de yeni başkanlarımız ve esnafımız için umarım değişimler olumlu sonuçlar getirir. Yeni görevleriniz hayırlı olsun, Allah yardımcınız olsun…

Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@iu.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam