Ücretsiz Ulaşım Vaatleri
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

Ücretsiz Ulaşım Vaatleri

Bu içerik 12334 kez okundu.

Malumunuz üzere 31 Mart Yerel Seçimlerine çok kısa süre kaldı. Belediye başkan adaylarının vaatlerinin neler olduğu artık tamamen açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarının vaatleri arasında sektörle alakalı olan vaatler de mevcut. Aday ve parti ismi vermeden bu vaatleri neler bakalım.

Metrobüs araçlarının kapasitesi iki kat olan araçlarla yenilenmesi, TEM otoyoluna ikinci metrobüs güzergâhı kurulması, 0-4 yaş arası çocuklara ve annelerine ücretsiz ulaşım, 12 yaş altı çocuklara ücretsiz ulaşım, 25 yaş altı öğrencilere %40 indirimli ulaşım, 85 TL olan aylık öğrenci kart ücretinin 50 TL olması, Adalarda ikamet edenlere ücretsiz deniz ulaşımı...

Bu vaatler partiler arasında da tartışmalara neden oldu. Özellikle ödeme kısmının nasıl yapılacağı, kaynak kısmının nereden geleceği, kimin cebinden kime bedava yapıldığı gibi. Olaya vatandaş açısından bakarsanız cebine yarayacak her türlü vaat tabi ki iyi vaat. Olaya ulaşım esnafı açısından bakarsak ise her türlü ekstra yük oluşturacak vaatler mevcut. Zaten senelerdir özellikle ücretsiz ulaşım daha sonra da indirimli ulaşım oranının fazlalığından kaynaklı gelir kaybı yaşayan esnaf daha da fazlasını kaldıracak durumda değil!..

Yapılan açıklamalarda ulaşım esnafının da mağdur edilmeyeceği her ne kadar söyleniyor olsa da esnafın maalesef sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyor. Yıllar sonra gelen sübvansiyon ödemesi, bunun henüz düzenli hale gelmemiş olması, sürenin şimdilik geçici olması gibi faktörleri göz önünde bulundurunca çok da haksız sayılmazlar.

Belediyelerin sosyal devlet çerçevesinde ulaşımla ilgili bazı inisiyatifler alması gayet normaldir. Kâr amacı gütmemeleri de bu nedenle düşünülemeyebilir fakat aynı hizmeti özel sektöre ücretsiz yaptırması hem anayasa hem de sosyal devlet anlayışına terstir. Bu yanlıştan ne hikmetse senelerdir dönülmedi, son zamanlarda küçük küçük adımlar atılmaya başlanmış olsa da eskiye dönüşe yönelik adımlar esnaf tarafından çok da hoş karşılanmayacaktır. İstanbul genelinden yola çıkarak ülke genelindeki tüm adaylara önerim; ulaşım esnafının da bu ülkenin vatandaşı olduklarını unutmasınlar!.

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam
Erdoğan ailesi yasta
Erdoğan ailesi yasta