İETT'nin BMC Otobüsleri Çalışmaya Başladı
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

İETT'nin BMC Otobüsleri Çalışmaya Başladı

Bu içerik 1525 kez okundu.

İETT ihale usulü otobüs alımları ile senelerdir filosunu büyütmekte. İETT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde Sayın Hayri Baraçlı, geliştirdiği şartname modeliyle normalden daha fazla özelliklere sahip, 5 yıl firmanın bakım ve garantisinde ihaleler ile filoyu büyüttü.

İETT ile BMC’nin yolları ilk defa bu ihalelerden birinde 11 Ekim 2011 tarihinde kesişti. İETT ve BMC arasında imzalanan 279 otobüslük ihale sonrası BMC sadece 4 adet otobüs teslim edebilmiş, maddi sorunlardan dolayı iflasın eşiğine gelen BMC geri kalan teslimatları yapamamıştı. Bu nedenle kamu ihalelerinden 2 yıl men cezası alan BMC, bu dönemde iflas etmiş ve sonrasında Ethem Sancak tarafından satın alınmıştı. İETT’ye verilen 4 adet BMC filoya dahil edildi ve genelde 36 serisi hatlarda çalıştırıldı.

BMC’nin aldığı ve teslimat yapamadığı ihale yerine daha büyük bir ihale yapıldı ve Otokar firması kazandı. Daha sonra yapılan solo ve körüklü ihaleyi ise Karsan kazandı. İETT sık sık otobüs alım ihaleleri yapıp hemen sonuçlandırıyor, filosunu büyütüyordu. İETT bu özelliğini 2 Eylül 2015 yılında 410 otobüslük ihaleye çıktığında kaybetti. Çünkü  en düşük teklifi veren Temsa firması kazandı. Fakat bu ihale daha sonra iptal edildi. 3 Mart 2016 da 410 otobüslük ihale tekrar edildi bu defa da en düşük teklifi veren Karsan firması kazandı. Maalesef bu ihale de sonradan iptal edildi. 20 Temmuz 2016’da bu defa 410 otobüs yerine 375 otobüslük bir ihaleye çıkıldı. 375 otobüsün 50 tanesinin önünde bisiklet taşıma aparatı olması istenilen ihaleye BMC, Otokar, Karsan ve Temsa katılırken Mercedes-Benz Türk ve Anadolu Isuzu ihaleden çekildi. Bu ihaleyi de en düşük teklifi veren BMC kazandı. İhaleye yapılan itirazlar reddelince bu ihale artık resmi olarak tamamlanmış oldu.

İETT ile BMC’nin yolları 5 yıl aradan sonra 3 defa tekrarlanan bir ihale ile tekrar kesişti. Yeni otobüslerin teslimatı beklenirken Euro 5 motorlu BMC otobüsler İETT filosuna dahil olmaya başladı. Herkes Euro 6 motorlu yeni makyajlı BMC’leri beklerken gelen bu otobüsler kafaları karıştırdı. BMC’nin daha ihale sonucunu beklemeden otobüs ürettiği konuşuldu. Sonradan anlaşıldı ki İETT’ye Devlet Malzeme Ofisi (DMO) üzerinden de 44 adet Euro 5 motorlu BMC otobüs alımı yapılmıştı.

İETT’nin Euro 6 motorlu 2017 model Procity TR otobüsleri Nisan ayının sonlarından itibaren gelmeye başlamıştı. Yeni otobüslerin çalışması için İETT 25.06.2017 Pazar Ramazan Bayramı’nın ilk gününü uygun gördü. Şu anda otobüsler İkitelli garajına bağlı hatlarda çalışmakta. Yeni otobüsleri denemek isteyenler bu bölgedeki hatlarda görebilirler. İETT’ye ve İstanbul halkına yeni otobüslerimiz hayırlı olsun…

İETT ayrıca 200 otobüslük elektrikli otobüs ihalesine de 2 defa çıktı ve iptal edildi. Sanırım bu ihale de 3. defa da anca tamamlanacak. Yalnız bu ihale de 103 solo 97 de körüklü elektrikli otobüs alımı yapılacak ve şimdiye kadar ihale sonuçlanmadan, yani kazanan bir firma olmadan iptal edildi. Bu yüzden en son olarak BMC’nin kazandığı ihaleden biraz farklı bir şekilde devam ediyor. Bu ihaleyi de ilgi ve merakla takip ediyoruz… Daha önceden duyurduğumuz İstanbul’daki yeni ücret tarifesi 1 Temmuz 2017 tarihinde geçerli olacaktır. Tüm esnafımıza yeni tarife hayırlı olsun…

Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam