Seçim ve geçim derdi
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

Seçim ve geçim derdi

Bu içerik 9208 kez okundu.

Ülke gündemi o kadar hızlı değişiyor ki, köşe yazılarımızda değinmeyi düşündüğümüz olaylara sıra gelmeden başka bir gündem içerisinde kendimizi buluyoruz. Malum bu defa ki gündemimiz de 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan erken seçim. Normalde 24 Mart 2019'da yerel seçimler, 3 Kasım 2019'da da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri yapılacaktı. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri erkene alındı ve 24 Haziran 2018’de yapılacak. Seçim sürecine girildiğinde bazı konularda adımların daha hızlı atıldığını defalarca gördük. Bu seçim döneminde de benzer adımlar atılacağını düşünerek geçmişe biraz göz atalım.

Bir önceki seçim (referandum) döneminde senelerdir beklenen tanım yasasına ait yönetmelik yayınlandı, üzerinden bir yıl geçti devamı maalesef gelmedi. KDV ile ilgili Haliç Kongre merkezindeki buluşmada verilen sözün üzerinden 4 sene geçti, maliye bakanı tarafından verilen sözün üzerinden de yine bir sene geçti. 65 yaş ödemeleri olarak bilinen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen, her sene güncellenmesi gereken ödemelerin hala aynı olmasının ve düzenli ödenmemesinin üzerinden de 2 yıl geçti.

UKOME tarafından ulaşım ücretlerine zam yapılması gerekiyor diyerek zam kararı alınmasının üzerinden 8 ay geçti. Fakat İBB meclisinin 2018 yılı içerisinde ulaşım ücretlerine zam yapılmayacak demesinin üzerinden de 5 ay geçti. İBB tarafından verilen öğrenci desteklerinin verilmemesinin üzerinden 4 ay geçti. İBB’nin öğrenci desteğinin verilmediği dönemleri telafi etmek adına yapmaya karar verdiği arttırımı; “İBB ÖHO’lere yüzde 100 zam yaptı” denilerek yanlış şekilde haber yapılmasının üzerinde de 1 ay geçti. Henüz o ödemeler de yapılmadı. Siyasiler şu anda seçim derdine düştü, esnaf ise hala geçim derdinde maalesef. Seçim için gelen veya gelecek olan siyasilere duyurulur; esnaf hala aynı durumda geçinmekte zorlanıyor…

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam