Nerede Kalmıştık?
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

Nerede Kalmıştık?

Bu içerik 6769 kez okundu.

Uzun süredir yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. Ara verdiğim süre içerisinde doktora tezimi bitirip, Doktor unvanı aldım. Miray ismini verdiğimiz kızımıza Allah’ın izniyle sağlıklı bir şekilde kavuşmak nasip oldu. Sizden ayrı kaldığımız sürede Galatasaray teknik direktörlük görevine Fatih Terim getirildi. Yazımın başlığına ilham olan “Nerede kalmıştık... @GalatasaraySK” paylaşımını resmi twitter hesabından yaparak bunu duyurdu. Benimle alakalı değişimler dışında sektör içinde ve ülke gündeminde de birçok değişimler yaşandı…

İstanbul Özel Halk Otobüsü Sahipleri ve İşletmecileri Esnaf Odası 18. Olağan Genel Kurul toplantısı sonucunda yarışı Göksel Ovacık ve ekibi kazandı. Göksel başkanı ve ekibini tebrik ederim, sektörle ilgili sorunların çözümünde aktif olarak çalışacaklarını da düşünüyorum. Bununla ilgili ilk faaliyetlerini de İBB meclisinden daha önceden görüşülüp karara bağlanması beklenen öğrenci desteğinin basına sanki ücretlere yüzde yüz zam yapılmış gibi lanse edilmesi olayında yaptıkları basın açıklaması ile gördük.

Erguvan otobüsleri işletmecilerinin bir kısmı iş bırakma eylemi yaptı. Bunun sonucunda İBB ve İETT tarafından cezalar uygulandı. Bu eylem sonrasına denk gelen öğrenci desteğinin arttırılması direkt bu olayla ilişkilendirilip, halka yanlış şekilde lanse edildi. İstanbul Özel Halk Otobüsü Sahipleri ve İşletmecileri Esnaf Odası’nın yaptığı basın açıklaması bu nedenle oldukça önemliydi. En son İETT 2016 Sayıştay raporu ile ilgili yazı yazmıştım, bu raporda bu defa bizimle ilgili çok fazla konu yoktu. İBB 2016 Sayıştay raporunu incelemeye başlayacaktık. Tam da bu süreçte “Performansa Dayalı Hakediş Modeli” diye bir bombayı kucağımızda bulduk.

İBB Meclisi tarafından 22.09.2017 tarihinde 2016/2234 sayılı Hukuk-Ulaşım ve Trafik-Halkla İlişkiler Komisyonu müşterek raporu ile kabul edilen “İstanbul Toplu Taşıma Yönetmeliği”ni görüşmek üzere İstanbul’daki 5 şirket ve yöneticileri, sektörle alakalı kişilerin katılımı ile bir çalıştay gerçekleştirdi. İstanbul Halk Ulaşım AŞ yönetiminin davetiyle Şile’de yapılan çalıştaya ben de katıldım. İstanbul Halk Ulaşım AŞ yönetim kurulu üyesi sayın Mehmet Lütfi Oktay başta olmak üzere tüm yönetim kuruluna bu nazik davetleri için teşekkür ederim.

Çalıştay’da alınan kararlar 5 şirket ve İstanbul Özel Halk Otobüsü Sahipleri ve İşletmecileri Esnaf Odası imzası ile herkesle paylaşıldı. Çıkacak yönetmeliğin birçok kanuna aykırı noktaları olduğu, gelir arttırmaktan ziyade azaltmaya neden olacağı, kaş yapalım derken göz çıkartılacağı vurgulandı. Çalıştayın yapıldığı günlerde İBB, “İstanbul Toplu Taşıma Yönetmeliği” ile ilgili Sayıştay’dan görüş istemişti ve bu görüşün çıkması bekleniyordu. İBB’nin beklediği cevap artık ellerine ulaşmış olmalı. Çünkü Sayıştay’ın görüşünün olumsuz yönde olduğu ve sakıncalı noktaları sıraladığını biliyoruz. Önümüzdeki sayılarda Sayıştay’ın “İstanbul Toplu Taşıma Yönetmeliği” ile ilgili görüşlerini ve 2016 yılı İBB Sayıştay raporunu irdeleyeceğiz.

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam