Belirsizlikler ve Belli Olan Gerçekler
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

Belirsizlikler ve Belli Olan Gerçekler

Bu içerik 1056 kez okundu.

Ülke gündemi 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan olaylar ve sonrasıyla meşgul oluyor şu günlerde. Hatta dünya gündeminde bile bu olayların belirli bir yer tuttuğu da bir gerçek. 20 Temmuz 2016 itibari ile 3 aylık süre ile Olağan Üstü Hal (OHAL) ilan edildi. OHAL’in toplu taşımayı nasıl etkileyeceği ve ÖHO esnafına herhangi bir ödeme yapılıp yapılmayacağı belli değildi. Bazı belirsizlikler hala yerini koruyor…

OHAL kapsamında daha çok resmi kurumlardaki incelemeler derinleştirildi, açığa almalar ve görevden uzaklaştırmalar başladı. Askeriyede ve birçok devlet kurumunda soruşturmalar devam etmekte. İstanbul toplu taşıma esnaflarını ilgilendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İETT’ye ait resmi kadrolardaki durumu şimdilik tam olarak bilmiyoruz. Fakat buralarda da açığa almalar ve görevden uzaklaştırmalar olacağı bir gerçek.

İBB ve İETT’de yaşanacak olası değişimler esnafı nasıl etkiler henüz bilemiyoruz ama olumlu sonuçlar olacağını umuyor ve bekliyoruz. Senelerden beri devlet kurumlarına sinsice sızan bir yapının İBB ve İETT’yi es geçmeyeceği bir gerçektir. Bu konuda bilgisi olan esnafları ve yetkilileri soruşturma süreçlerine müdahil olmaya davet ediyorum. Senelerden beri esnafın dertleri ilgili kurumlara iletiliyor fakat ne hikmetse sonuç alma kısmında kör düğüm yaşanıyordu. Burada yaşanan sorun basit bir iletişim eksikliği mi yoksa paralel ihanet çetesinin de içinde olduğu bir yapının eseri mi diye düşünmek gerekiyor. Acaba esnafı yetkililer ile karşı karşıya getirmek için yapılan oyunlardan birimiydi tüm bunlar?

Bunları öğrenmemiz başarısız darbe girişimi sonrası yapılan soruşturmalar sonrası sanırım daha kolay olacaktır. Belki de şer görülen olaydan çıkacak hayırlı sonuçlardan biri de bu konuda yaşanır. Soruşturmalar bittikten sonra karşımıza iki ihtimal çıkacak. Bu iki ihtimal de esnaf açısından sıkıntılı sonuçları içinde barındırıyor olacak. İlk ihtimal geçmişe dönük sıkıntılı bir süreci 2'inci ihtimal ise geleceğe yönelik sıkıntılı bir süreci işaret edecek.

1- Eğer soruşturmalar sonrası ÖHO esnaflarının İBB ve İETT ile yaşadığı sorunlar bitmeye başlar ise demek ki bu işlerin altında bile bu yapı varmış ondan dolayı senelerden beri dert çekiyormuşuz denilecek.
2- Eğer soruşturmalar sonrası çok değişen bir şey olmazsa bunun geçmişten beri gelen bir sorun olduğu ve esnafın tüm fedakârlıklarına rağmen devam etmesi bunun ne yazık ki artık çözümünün çok zor olduğu anlamına gelecek.

Umarım ilk ihtimal olur. Eğer ikinci ihtimal ortaya çıkarsa da artık son umut olarak yeni İETT genel müdürü sayın Arif Emecen’in gelecek vaad eden açıklamalarına bel bağlayacağız… OHAL toplu taşımayı direkt olarak etkilemedi belki ama indirekt olarak etkilendi esnaf. 15 günlük ücretsiz taşıma sonrası akaryakıt ve kredi borcu olan esnaf zor duruma düşmeden devletin gerekli kolaylığı sağlayacağını umuyoruz. Belirsiz birçok şey var ama belli olan tek şey ise ÖHO esnafının demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma adına kayıtsız şartsız devletinin ve milletinin yanında olduğudur. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gün fedakârlık günüdür. Bu zor günlerden ÖHO esnafı alnının akıyla çıkmıştır. Tüm esnafımızı tebrik ediyor ve emeklerinin karşılığını maddi ve manevi olarak alacağından şüphelerinin olmaması gerektiğini ifade etmek istiyorum…

Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam