Risk Nedir?
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

Risk Nedir?

Bu içerik 14597 kez okundu.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan erken seçime artık sayılı günler kaldı. Sektörün içerisinde yer alan birçok kişi aday adaylığı başvurusu yaptı, partiler adaylarını belirledi. Artık listeler belli, sektörümüzden bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda adaylar da mevcut. Çoğu maalesef seçilme şansı düşük sıralardan aday gösterilmiş olsa da sektör açısından bu alanlarda bulunulmasının bir kazanç olabileceği görüşündeyim. Hepsine şimdiden başarılar dilerim.

Seçim döneminde partilerin vaatleri hazırlanıp açıklanıyor. Bu dönemde esnafımızı direkt ilgilendiren bir konu maalesef hiçbir partinin seçim vaatlerinde yer bulmadı. İkili ilişkilerle kurulan temaslar sayesinde esnafın dertleri not alındı, gerekli yerlere iletilecek tarzı haberler okuduk yine. Bunları hâlbuki yöneticilerin defalarca dile getirdiğini, birçok sektör basınında yer aldığını hepimiz biliyoruz. Şimdi aday gösterilen sektör yetkililerine daha çok iş düşüyor, şirketlerin, odaların yaptığı girişimlere onların da destek olmaları çok önemli.

Devamlı anlatılan bir hikâye vardır. Üniversite’de hoca öğrencilerine vize sınavında tek soru sorar ve soru şudur; “Risk nedir?” Öğrenciler başlar yazmaya, bazısı sayfalarca yazar, örnekler verir. Bir tane öğrenci ise cevaba “Risk budur” yazar ve boş kâğıdı verir çıkar. Sonuçlar açıklanır, sadece bir tane öğrenci 100 tam puan almıştır, o da “Risk budur” yazıp boş kağıt veren öğrencidir. Bütün herkes o öğrencinin verdiği cevabı öğrenir ve bazen çok büyük riskler almanın sonucunun çok iyi sonuçlar doğurabileceğini görmüş olur. Hoca bu defa final sınavında yine aynı soruyu sorar. Bütün herkes vizeden tam puan almaya yarayan cevabı yazar “Risk budur” der ve kağıtları verir çıkar. Herkes dersi geçtiğinden emindir. Final sonuçları açıklanır ve herkes 0 (sıfır) puan almış ve dersten kalmıştır. Hemen hocaya koşarlar ve vizede 100 tam puan almaya yarayan cevap bu defa nasıl 0 (sıfır) puan olur diye itiraz eder. Hocanın cevabı kısa ve nettir; “Aynı risk ikinci defa alınmaz!”

Dövizin her gün arttığı, giderlerin her gün katlandığı bir dönemde esnaf iyice çıkmaza girmiş durumda. Senelerdir ulaşım sektöründe devam edebilmek adına birçok değişime ayak uydurdu, yeni nesil otobüsler alarak hizmet kalitesini arttırdı, çok büyük borç yükü altına girdi. Verilen sözlerin tutulacağı ümidiyle daha fazla getirisi olan işler yerine sektörde devam ederek risk aldı ve bu riskleri almaya defalarca devam etti. Kendisiyle ilgili yapılacak vaatleri olan parti hangisi olursa onu tercih ederek risk almaya devam edecek gibi de duruyor. Fakat aynı risk tekrar alınmaz diye başka partileri tercih edip en azından farklı bir risk almaya da başlayabilir benden uyarması…

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan ailesi yasta
Erdoğan ailesi yasta
Temsa'da Uzun dönemi
Temsa'da Uzun dönemi