Müjdeler gelmeye başladı
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

Müjdeler gelmeye başladı

Bu içerik 1096 kez okundu.

Yazıma, defalarca dile getirdiğim bir şeyle başlayacağım. 2017 yılı şehir içi ulaşımı yapmakta olan özel halk otobüsü (ÖHO) esnafı için oldukça önemli bir yıl. Bu yıl senelerdir çözülemeyen bazı şeylerin artık çözüme ulaşması gerekiyor. Yoksa birçok esnaf 2018 yılını göremeyecek ve otobüslerini satmak zorunda kalacak.

Değişimi beklenen konular herkes tarafından biliniyor fakat bir türlü adımlar atılamıyordu. Referandum süreciyle birlikte siyasilerle artan iletişim imkanlarının, sorunları tekrar yetkililere aktarmak için iyi bir fırsat doğuracağını, bu sürecin TÖHOB ve şirketler tarafından iyi yönetilmesi gerektiğini dile getirdim.

Daha önceleri sadece fotoğraf çekilip duyumlarla süren bilgi alma işlemi mevcuttu. Hatta bunu önceki sayılarda "Vakit fotoğraf çekilme değil netice alma vakti" başlıklı yazımda dile getirdim. "Esnaf en azından birkaç konuda da olsa sonuca ulaşıldı, sorun çözüldü tarzı iletisi olan netice alındıktan sonra çekilen fotoğraf görmek istiyor" şeklinde görüşümü aktardım. Sadi Toygar’ın Ulaşım Dosyası programında verdiği Maliye Bakanı Naci Ağbal ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılacak görüşmeler gerçekleşti.

Maliye Bakanı sayın Naci Ağbal daha önce de esnafla görüşmüş, 65 yaş uygulaması ile ilgili yaşanan ödeme sıkıntısının halledilmesi için anında yaptığı telefon bağlantısıyla esnafın takdirini kazanmıştı. Bu buluşmada da yine 65 yaş ödemeleriyle ilgili sıkıntının halledileceğini, taşınan yolcu adetiyle de entegre edilecek sistemin pilot bölge olarak İstanbul’da başlayacağını, daha sonra ülke genelinde kullanılacağını belirtti.

KDV indirimiyle ilgili de adımlar atılacağını, bu konunun çok geniş kesimi etkileyen bir konu olduğunu dile getirdi. Esnaf daha önce 15 Şubat 2014’te Haliç Kongre merkezinde dönemin Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ÖTV ve KDV konusunda talimat verileceğini ve bu konuların halledileceği sözünü almıştı. ÖTV konusu ÖHO esnafının değil taksi ve minibüs işletmecilerinin işine yarayacak şekilde çözümlendi. ÖHO esnafına çok fazla bir katkısı maalesef olmadı. KDV konusunda ise şimdiye kadar hiç yol alınamadı. İlk defa maliye bakanı aracılığıyla bu konunun da halledileceği müjdesi geldi. KDV ile ilgili esnafı yanlış işlerden uzak tutacak bir çözüm getirileceği maliye bakanı tarafından belirtildi.

İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu ise esnafı iyice sevince boğan açıklamalar yaptı. Referandum sürecinde kimseye tek bir söz vermediğini, yıllardan beri bu esnafın aynı Türkiye’nin sağdan sola itildiği gibi itildiğini buna gönlünün tahammül edemeyeceğini belirtti. 16 Nisan'dan sonra ilk hafta ne zaman gelmek isterlerse, kapılarının esnafa açık olduğunu dile getirdi. Hem maliye bakanlığı adına hem içişleri bakanlığı adına emrinize amadeyiz diyerek esnaftan büyük alkış aldı. Kendilerine ulaşan sorunların çözümlenemeyecek konular olmadığını belirtip,biz bu meseleleri çözeriz dedi. Maliye bakanıyla bir araya gelip tıkır tıkır sorunların çözüleceği müjdesi herkesi memnun etti.

İnşallah Allah bizi sizlere mahcup etmez diyen sayın Süleyman Soylu’ya ve esnafın yanlış işlerden kurtulmasını sağlayacağım diyen sayın Naci Ağbal’a, verdikleri müjdeli haberler için teşekkürlerimizi sunarız. Konunun tüm esnaf tarafından takip edileceğini belirtmek isterim. Esnafın beklentileri artık birinci ağızdan yetkili kişiler tarafından dillendirilmeye başlandı. Çözüme ilk defa bu kadar yakın olunduğunu görüyor ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
 E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam