24 Saat Yaşayan Şehir
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

24 Saat Yaşayan Şehir

Bu içerik 2139 kez okundu.

İstanbul’un artık 24 saat yaşayan bir şehir olduğunu herkes söylüyor. Şehrin 24 saat yaşamasına rağmen toplu ulaşımın bu şekilde olmaması üzerine seçim sürecinde İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinde yer alan bir uygulama başlıyor.

30 Ağustos’tan başlamak üzere 6 metro ve 24 otobüs hattında cuma ve cumartesi günleri gece 00.30’dan 05.30’a kadar 24 saat kesintisiz toplu ulaşım sağlanacak. Bu hizmet karşılığında İstanbulkart üzerinden çift bilet kesintisi uygulanacak. Yeni uygulama ile İstanbul hafta sonları 24 saat çalışan metro ve otobüs seferi olan sekiz metropolden biri oluyor.

Bunun yeni bir uygulama olması nedeniyle zamanla değişimler olacağı aşikâr. Yapılacak incelemeler ve geri dönüşler sayesinde hat sayılarında artış olacağını ve bu uygulamanın sadece hafta sonları ile sınırlı kalmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. Şimdilik bu hizmetin metro ayağı tamamen kendi bünyesinde bulunan Metro İstanbul ile sağlanacak. Otobüs ulaşımı kısmı ise İETT, özel halk otobüsleri ve Otobüs AŞ araçları ile sağlanacak gibi duruyor. Bu hizmetin ileriye dönük planlaması ile ilgili olarak ÖHO şirketlerimizin bazı planlamalar yapması gerekecek gibi duruyor. İlk başta bu uygulamaya yeni eklenecek hatlar ve orer saatleri olacak. Daha sonra da 24 saatlik çalışma sistemine uyum için belki senelerdir düşünülen yedek otobüs sistemine geçilmesi…Yeni sistemin İstanbul halkına ve esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı