65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşıma Saat Kısıtlaması
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

65 Yaş Üstü Ücretsiz Ulaşıma Saat Kısıtlaması

Bu içerik 1855 kez okundu.

Ulaşım esnafını çok yakından ilgilendiren yerel yönetimler yasasında bazı değişiklikler yapılması gündemde. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin hazırladığı yasa taslağında bizi ilgilendiren kısım 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım için getirilecek bazı kısıtlamalar. Özellikle mesai başlangıcı ve bitişine denk gelen saatlerde 65 yaş üstü kişilerin ücret ödemesi şeklinde olacağı öğrenildi.

65 yaş üstü yasası çıktığından beri mesai saatlerinde işine gidenler ve okula gidenlerden oldukça fazla tepki gelmiş, bunlar ana haber bültenlerinde defalarca yer bulmuştu. İnternet üzerinden defalarca tartışmalar yaşanmış, Change.org üzerinden dahi kampanya başlatılmış, binlerce de destek almıştı. Gerek ÖHO şirketi yöneticileri gerekse TÖHOB bu konuda esnafın tepkilerini ve isteklerini gerekli mercilere iletmiş, fakat genel olarak sonuç alınamamıştı.

İzmir ve Kayseri gibi iki büyük şehir bu konudaki sıkıntılardan dolayı kendilerince kısıtlama yapma kararını almışlar, hatta İstanbul’da da bu konuda girişimler olduğu bilinmekteydi. 65 yaş üstü sorunu artık belediyelerin kendi sorunu olmaktan çıkmış, Türkiye genelinde bir sorun olmuştur. Maalesef bu konuda yaşlılar ile ilgili örf ve adetlerimize ters gelecek durumlar da yaşanmaya başlanmıştı. Bu konuda alınacak bir kısıtlama en azından geçici de olsa bu sorunu şimdilik halledebilir. Fakat bu konuda kalıcı çözümler üretilmezse maalesef yapılan uygulama faydadan çok zarar getirmeye devam edecek, kuşak farkından kaynaklı bir birine olan saygı ve sevginin önlenemeyecek şekilde zarar görmesine neden olacaktır.

Bir kesime sadece yaşına bakılarak verilen; ama gelirine, maddi durumuna, özel işi için kullanıp kullanmamasına bakılmaksızın kullanılabilecek her türlü ücretsiz uygulama maalesef suiistimal edilmeye mahkûmdur. ÖHO esnafı olarak yaşlılara olan saygı ve sevgimizden dolayı bu güne kadar yaşanan hadiseler bizleri üzmektedir. Bu konunun kısa sürede çözüme ulaşması en büyük temennilerimizden birisidir.

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı