İOAŞ Esnafının Geleceği
Dr. Ramazan Arıcı
Advert

İOAŞ Esnafının Geleceği

Bu içerik 1042 kez okundu.

İstanbul genelinde erguvan renkle çalışmakta olan İstanbul Otobüs AŞ (İOAŞ) firması bünyesindeki 1079 adet Özel Halk Otobüsleri (ÖHO) ile ilgili çeşitli platformlarda asılsız haberler olduğunu görünce bu konuyla ilgili yetkili makamlardan bilgi almak adına CİMER üzerinden başvuru yaptım. Yaptığım başvuru özetle şu şekildeydi;

1- İOAŞ araçlarının ihale süreleri her ihale için tam olarak ne zaman sona erecektir?
2- Mevcut işletmecilere süre bitiminde öncelik tanınacağına dair ihale şartnamesinde madde bulunmakta mıdır?
3- İhale süreleri bitse bile (10 yıl ve 15 yıl sonunda) yeni ihale yapılmayacağı, mevcut işletmecilerin çalışmaya devam edeceği doğru mudur?
İOAŞ Genel Müdürlüğü tarafından gelen cevap aşağıdaki gibidir;
“Şirketimiz kayıtlarında yapılan inceleme neticesinde; 4 farklı zamanda ihalesi yapılan hat kiralama sözleşmelerinin detayları aşağıdadır, Sözleşmeler işletmecilerle farklı zamanlarda yapıldığı için gün ve ay bilgisi değişmektedir.
       1.İhale: 2011 – 2021
       2.İhale: 2011 – 2026
       3.İhale: 2012 – 2027
       4.İhale: 2013 – 2028
İhalenin tekrardan yapılıp yapılamayacağı, şartları vs. hususlarında ise; Dönemin ulaşım ihtiyaç ve şartlarına göre UKOME tarafından belirlenecektir. Bu hususlarda yetkili mercii UKOME’dir.”

Gelen cevaptan da anlaşılacağı üzere İOAŞ araçlarının kalıcı ruhsatı veya direkt çalışmaya devam edeceği yönünde alınmış bir karar bulunmamaktadır. Bu konuda yapılacak işlemler 2021 yılında ilk ihaleye ait otobüslerin süresi dolduğunda belli olacaktır. Böylelikle İOAŞ esnafının geleceği ile ilgili ilk fikri o zaman alacağız.

Buna benzer bir olay 2007 yılında Ankarada Yeşil ÖHO ve Çift Katlı Otobüslerde yaşanmış 10 yıllık süre dolduğunda tekrar ihale yenilenmemiştir. İstanbul’da ne olacağı henüz belli değil fakat ihale olmaksızın İOAŞ araçlarının süre bitiminde çalışmaya devam etmesi kanunen mümkün değildir. Bu konuda mevcut esnafları ve İOAŞ bünyesinde hat devri yapmak isteyen 3. kişileri yanıltıcı açıklamalar yapılmaktadır. Bunlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Dr. Ramazan Arıcı
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi
E-Mail: ramazan.arici@istanbul.edu.tr

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Geleceği tasarladılar
Geleceği tasarladılar
Ford'un yeni müdürü Çoşkun
Ford'un yeni müdürü Çoşkun