Değişmeyenler, Profesyoneller
Turgay Saraçlı
Advert

Değişmeyenler, Profesyoneller

Bu içerik 152 kez okundu.

Değerli okuyucular; AVRASYA A.Ş. Genel Kurulu 5 Mayıs’ta yapıldı. Tüm seçilmiş ve seçilenlere ve haziruna hayırlı uğurlu olsun… Tekrar bol kazançlı, bereketli, nice genel kurullar temennisiyle yeni yönetimi tekrar kutluyorum

Diğer büyük TOFED kongresinin de şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu duygularla sektör için insanın üretmesi, ürettiğinden sektörün paylaşması, ne kadar güzel bir duygu!.. Çünkü: AVRASYA olsun TOFED, TOF olsun hep bir şeyler yapmak adına sektörün değişim ve gelişim çıkarına toplumsal varlık yaratma adına izlenimler veriyor. Beceriye dayalı emek, kâr ve zararıyla birazda zamana dayalı olduğu görülüyor!.. Birde ekip çalışması, beceride motivasyonu da artırıyor…

Bugün eğer AVRASYA A.Ş. de geriye dönük bir birikim olmasa idi, sektörde kendi güncelliklerini yitirirlerdi. Kimse onları konuşmaz ve eleştirmezdi!.. Bilgiye, beceriye dayalı olmayan emek ve sermaye sektörde ve toplumlarda da hep pahalıya mal olur. Günlük yaşamımızda hepimiz bir emek faaliyetindeyiz… Genelde hep aynı benzer işleri yıllarca yapmışızdır. Yani taklitçilik, kopyacılık gibi hiç değişmemiştir!.. Oysa günümüz Türkiye’sinde meslek sahibi olma veya keramet sahibi olma artık bilgi ve belgeye dayandırılmış duruma gelmiştir. Yani bir anlamda profesyonelleşme… Meslek sahibi… Yani sektör sahibi!.. Yani STK yönetimleri… Bu bağlamda otobüs dünyası her şeyde hizmet, araç gereç, teknolojisiyle, meslek gelişimiyle mümkün olan fazlasıyla sektörde mevcut!..

Profesyonellik yapmış olduğumuz işlerle olunmaz, sürekli yapmış olduğumuz işi veya yönetim biçimlerimizi daha ileriye kâr’a ve istihdama dönüştürmektir. İkincisi ise daldan dala konmamak, sabır ve metanetle çalışma hayatımızdaki meslek gelişmesiyle mümkün!.. Gördüklerim AVRASYA A.Ş, TOFED, TOF hepsinin profesyonelliği var. Profesyonellerin ve değişmeyenlerin tabiî ki bir rütbesi vardır!.. Oda, meslek ve mesleği profesyonellere bu rütbeyi yaptıkları ve ürettikleri işler verir!.. Bugün AVRASYA yarın TOFED, TOF… İş kurmak, iş sahibi olmak, sektör yöneticisi, sendika yöneticisi olmak demek profesyonel demek değildir de, sizlerin yapmış olduğunuz TEKNİK VE İDARİ YAPIDAN yönetici sıfat ve becerilerinizdir!.. Yani taklitçilik, kopyacılık, şabloncu uygulamalar değil, TOFED’in, TOF’un savunduğu çözüm projeleriniz ve kârlılığınızdır.

Şahsım, karınca kararınca yazılanlarda sizleri görüyorum. Sektör adına memnunluk duyuyorum. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: iktidar ve güç kimde yada kimdeyse kapitalizmin mali sermayesi monopolcüler tarafından belirleniyor. Kapitalizm günün teknolojik yapısını ve sanayi alanındaki gelişmeleri de yanına stepne yaparak insana yani topluma odaklı gelişim değil kendine odaklı bir yapıya bürünmüştür. Cenabı Allah bu tür zihniyetlerden hem sektörümüzü hem de toplumumuzu korusun. Hoşça kalın, dostça kalın.

Turgay Saraçlı
E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Scania, CNG’li modelini tanıttı
Scania, CNG’li modelini tanıttı