Sektörün Öne Çıkanları
Turgay Saraçlı
Advert

Sektörün Öne Çıkanları

Bu içerik 197 kez okundu.

Yönetmelik değişikliği… TOFED ve TOF’un bir araya gelmesi… ÖTV ve KDV… Meslek lisesi… F1’cilerin dernekleşmesi, son zamlar, ve bayramda trafik kazalarında otobüslerin olmayışı sevindirici… Bu vesileyle her sıkıntıda, gaflette bir hayır vardır. Hayır arayınız.

Karayolu Taşıma Kanunu Yönetmeliği’ndeki değişiklik TOFED ve TOF’un bir araya gelerek sorunların çözümünde ayda bir toplanmaları ortak karar ve davranışları açısından sektör adına, kurumsallık adına bonus olmuştur. Burada şahsım adına gözlemim şu ki; ne yazık ki Bakanlık yönetmelik değişikliğine gidiyor, maalesef bu devasa sektörün federasyonlarına “buyurun sizinde katkı ve önerilerinizi de alalım” demiyor!..

Sektör adına çok manidar bir durumdur. Bu resmen sektörü hiçe saymaktır. Hani ne oldu? KDV ve ÖTV konusunda sonuç yok!.. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir yönetmelik değişikliğine gidiyor, sektörü hiçe sayıyorsa KDV ve ÖTV sorunu da kızılötesidir. Bu bakanlık ne yapıyor ne yapmaya çalışıyor? Yol yapmak asli göreviniz sektörü avutma politikası yapıyor!.. Kendi asli görevlerini sektörlere pazarlıyor.

Ey sayın bakanlık, siz bu otobanları kime yapıyorsunuz? Otobüsçü sektörü, kamyoncu sektörü kısaca lastikli karayolu taşımacılığı bir bir tükeniyor!.. O zaman akla şu geliyor! Otobanlarınızı galiba helikopter pisti ve havalimanı olarak kullanacaksınız!..

Bu anlamda sektörün federasyonları lokal görevlerini yaptıklarını, yapacaklarını tamamlamıştır. Bundan sonraki hizmetlerin ve sorunların tamamen muhatapları bakanlıklar nezdinde ki KDV ile ÖTV’nin yanında buna benzer birçok sorunlar kalmıştır. Sektör artık son zamlarla birlikte bunalmıştır.

Sayın Mehmet Erdoğan'ın meslek lisesi girişimi için aldığı olumlu cevapta sektör adına sevindiricidir. Bu arada sektörün F1 işletmecilerinin de derneği kuruldu. İleriki günlerde sektöre faydalı olmak adına misyon ve vizyonlarını göreceğiz. Onlara da hayırlı olsun… Ayrıca bayram boyunca tüm Türkiye yollarında hizmet vermiş firma ve otobüs kaptanlarımızın dikkatli, özverili davranışlarıyla toplum ve sektör adına güvenli seyahatler sunulmuştur. Tabi ki bu güvenli seyahatlerde meslek içi eğitim ve disiplinin de faydalarını görmezden gelemeyiz. Bu davranışları da kutlar, hayırlı yolculuklar dilerken hoşça ve dostça kalın.

Turgay Saraçlı
E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayserili Krone aldı
Kayserili Krone aldı
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip