Advert

Küçükler ağlıyor, büyükler yayılıyor
Turgay Saraçlı
Advert

Küçükler ağlıyor, büyükler yayılıyor

Bu içerik 88 kez okundu.

 

Yıllardır bireysel otobüsçülerin, firmaların yaşadıkları zorlukları, çilelerini, ekonomik ve manevi boyutunu sektörün önde gelen gerek yazılı basınında, gerekse internet ortamında yazdık- çizdik. Fakat değişen hiçbir şeyin olmadığını gördük!..

 

Defalarca uyarmamıza rağmen, sektör mensupları hep kulaklarını tıkadı. Şuanda en fazla ağlayan, sızlayanlar arasında bireyselcileri görüyoruz!.. Aradan yıllar geçiyor, yine baktığımızda  değişen hiçbir şeyin olmadığını görüyoruz!.. Ne görüyorsunuz diye sorarsanız: Sadece kurumsal firmaların Türkiye coğrafyasına büyüyerek yayılmalarını görüyoruz!.. Zamanında tabiri caiz ise beğenilmeyen iller, ilçelere kadar girdiklerini görüyoruz.

 

Bu da demek oluyor ki yöresel firmaların zaman içerisinde geriye gittiklerini, daha da gideceğinin hatta eriyeceklerinin işareti anlamını taşıyor. Birde ulaşım alanında gelişen Türkiye artık 300-3500 adet taşımacı firmayı kaldırmıyor!.. Hızlı tren faktörünü bunun dışında tutarak söylüyorum. Çünkü Yüksek Hızlı Tiren yok iken de sızlanmalar vardı!.. Buna karşın sektör yazan çizenleri uyarılarını vermişti, fakat değişen sadece değişmeyen oldu!..

 

Otobüs sektöründe bazı olumlu projelere de imza atılmadı değil. Ucuz yakıt projesi, kredi kartı avantajı, sigorta da yapılabilecek indirim uygulaması, otobüslerde yangın ikaz sistemleri, otobüsçüler vakfının kurulması gibi projelere TOFED imza attı. Yani TOFED elinden geldiğince tüm firmalara birşeyler yapmaya çalıştı ve yapmaya çalışıyor. Ama gelelim sektördeki mutluluğa!.. Mutlu olan var mı? Hayır, yok değil mi? Herkes kan ağlıyor!..

 

Kurumsal firmalar havuz sistemi ile çalıştıkları için şimdilik onların bir tutar dalı var görünüyor. Yöresel firmalara göre de kıyaslandığında farklı avantajları, dezavantajları var. Bireyselciler de ise ağlama bitmiyor. Fakat işlerini de bırakmıyorlar!.. Bu da anlaşılır bir durum değil. Bireysel taşımacılar, saldım çayıra mevlam kayıra diyip gidiyorlar. Sonuç olarak TOFED’in ürettiği projelerin avantajları da onlara yetmiyor. Nihayet orası da bir resmi kurum ve herkesin otobüsünü dolduracak diye bir yükümlülüğü de yok. Mutluluk ilacıda yok!..

 

Herkesi mutlu edemezsin ve edemezde!.. Yani eee ne olacak? Koltuklar bilir!.. Lastikler bilir!.. Şoför bilir!.. Cevaplasınlar… Komik mi komik bir vaka!.. Ha şu olabilir; TOFED başkanımız şunu söylemişti: “Halkımızı otobüsle seyahate alıştırmalıyız… Otobüsle seyahat güvenli, ekonomik daha lükstür. Bunu anlatmalıyız herkes üzerine düşen görevi yapmalı…”

 

TOFED Başkanının söylediklerine katılmamak mümkün değil ama hiç kimse bir şey yaptı mı bu konuda? Söyleyelim: Hayır. Üstüne üstlük bla bla car denen bir sistem de sektöre girdi!.. Yasal olup olmadığı da nedir ben bilmiyorum. Buda sektörümüze ve otobüs dünyamıza amorti olmuş!.. Tam bilet olma yolunda, yoluna devam ediyor!. Devam edecek gibi de görünüyor, hayırlı olsun. Özel araçla yolculukları nasıl otobüslere çevireceksiniz? Buyurun yapın!..

 

Ey firma sahipleri; eğer siz otobüslerinize ve yolcu potansiyelinize katkı sunmak istiyorsanız, belki hepinize komik ve gülünç gelecek bir durumu da ben sizler ileteyim. Cesursanız dinlenme tesislerindeki yolcuların karşılaştıkları sıkıntıları bir bir araştırın ve sonucunda ne olduğunu göreceksiniz!.. Gelin karınca kararınca otobüsle seyahati toplumun tüm katmanlarına anlatalım. Reklamlarla, bireysel özveriyle yaygınlaştıralım… Nerede durduğumuz değil, nasıl durduğumuz önemli!.. Nasıl gördüğümüz değil, nasıl baktığımız önemli!.. Ulaşım Gazetesi olarak bizler sektör adına her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu tekrar tekrar ifade ediyorum. TOFED genel kurulunun önemini buradan tekrar duyurmak çok çok önemli olduğunu hatırlatmak gazetemiz adına elzemdir!.. Buradan tüm kaptanlara yolunuz açık, gözleriniz her daim ışık olsun. Hoşça kalın, dostça kalın.

 


Turgay Saraçlı

 

E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu