Advert

Sektörün savaşı!..
Turgay Saraçlı
Advert

Sektörün savaşı!..

Bu içerik 86 kez okundu.

Busworld da gördük, yaşadık o muhteşem araçları. Sanayi kuruluşları büyük küçük her şeyi makine üzerinde teknolojiyle birleştirmiş. Her şey dünya için, halklar için tavırlarıyla, kendileri için yeni pazarlar yeni müşteriler yaratmak adına ekonominin çarkları fuarda da dönüyordu. Fakat otobüs dünyası mutsuzdu!..

Engelli yasasıyla büyük külfetlerin, onları beklediği teknolojik değişimin yarışı nasıl olacaktı? Sıcak bir bilgi de yoktu!.. Zaten hükümet gözünü bu sektöre açıkçası dikmiş. Bu sektörün her işin üstesinden geleceğinden emin!.. Çünkü; siz o muhteşem teknolojik araçları görüp, trilyon değerinde otobüsler alıp, seferler düzenler, bu güzel otobüslerle dans ederseniz. Siz her şeyi başarırsınız anlamına gelir ve çok önemlidir ki kamuoyunda da bu algı hep böyledir. Türkiye devleti ve sektör açısından artı turizm açısından da müthiş kalite demektir. Görünen köy kılavuz istemez. Ne yapmak lazım?

GÜÇLÜ OLAN AYAKTA DURUR

Dünya örnekleri şunu söylüyor, global ve total sistemlerle çalışıyorlar. Yani adına ister küçülmek, ister bitmek ne derseniz deyin insan şaşırıyor. Teknoloji para kazanmak için otobüs dünyasını geliştiriyor da geliştiriyor. Sektör ise kan kaybediyor, para kazanmak İstanbul boğazının dibinde anlaşılır gibi değil!.. Bu gelinen nokta da ise akla şöyle bir örnek geliyor; "Siz bu otobüs dünyasında para kazanmak adına değil, var olmak, yaşamak adına var olmak istiyorsanız güçlü şirketleriniz olmalı. Yani holding sahibi olmalısınız ki otobüs dünyasının teknolojik gelişiminden yararlanasınız."

PASTA BÖLÜNÜYOR

Küçük işletmeler, firmalar, bireyselciler bu sektörle dans etmenin en son şans olmaktan çıktığının farkında olmaları elzem hale gelmiş ve geçmiştir. Sektörün bu camia için yapması gereken en önemli görevlerinin ise artık uyarıcı olmaları, fikir üretmeleri yani insanları bu zarardan dönün demenin zamanının geldiğini söylemeleri lazım. Şimdi Yüksek Hızlı Trenin bu ay sonu itibariyle de seferlere başlayacağı medyamız aracılığıyla da duyuruldu. Pasta yine bölündü. Olsun, bu sektör hayır severdir değil mi? Tabii ki küçümsenmeyecek hayırsever işleri yaptıkları mevcuttur. Her şeye can katar, aş iş katar, fakat kendi içerisinde ekonomik buhranla savaşır. Hani devlet? Hiçbir katkı yok!.. Yaşat ki, yaşayasın!.. Yok, olmaz. Bu sektör öyle büyük algılar yaratmış ki İMPARATOR yurt dışında da bu böyle!..

DERNEK ENFLASYONU

Şimdi sektörde dikkat çeken başka bir durum ise dernekleşme enflasyonu!.. Bu da farklı bir algı!.. İrili-ufaklı sektör adına bir sürü dernek!.. Ben burada küçümsemek adına değil de gerekliliği ne derece faydalı olabilir? Buna bakıyorum. Tabii ki burada çatı derneklerimizi kastetmiyorum!.. Mesela TOFED!.. IPRU!.. Bunlar sektörün ses getiren, imajına imaj katanlarıdır. Tartışılmaz.

SEZON AÇILDI

Sektörün sezonu açıldı açılmak üzere!.. Bir dizi önlemler paketi de alındı. Sektör mensuplarımıza buradan gazetemiz adına, şahsım adına bereketli ve bol kazançlı sezon, kazasız, kusursuz, sağlıklı huzurlu günler diliyorum. Aynı zamanda turizm taşımacılarına da aynı temennilerimizi de gönderir, bol kazançlar dilerim. Bu arada turizm taşıma firmalarımızdan Kuru Turizm'de yeni yerine taşındı. Firma sahibi sayın Yaşar Kuru ve ekibine yeni yerlerinin hayırlı-uğurlu olmasını ve bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum. Hoşca kalın dostça kalın.

Turgay Saraçlı
E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu