Değişim… Rekabet… Gelişim…
Turgay Saraçlı
Advert

Değişim… Rekabet… Gelişim…

Bu içerik 176 kez okundu.

Değerli okuyucular; yeni yapılan genel seçimin milletimize hayırlı uğurlu olması diler, Sayın Başbakanımızın ve kabinesinin de başarılı olması temenni ederim… Bu vesileyle yaklaşık 20 gün önce yapılan TOFED genel kurulu ve yeni yönetimini de kutluyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum…

TOFED genel kuruluna ilk defa bir başbakanın da katılması sektör adına sevindiriciydi. Sektörün devletle olan sıkıntılarının birebir iletilmesi açısından da sevindiriciydi. Fakat bu derece önemli bir genel kurulda katılımında zayıf olduğu tartışılmaz bir gerçekti. Şimdi asıl olan ise sektör adına neler olacağına bakmak ve takip etmek olacaktır!..

Sektörün, değişimini ve gelişimini ÖTV, KDV, şoförlerin yıpranma payında, REKABETTE, SİGORTADA, SÜPER BELGEDE, yaptırımlarını göreceğiz. Tabi bu istenilenler zaman içerisinde olacak ve gelişecek bir takım zamana bağlı oluşumlardır. İkinci sorun ise TOFED olarak TOF olarak sektörün lokal sorunları… Bunları çözmekte yine sektörün kurumlarına düşüyor. Bu lokal sorunların en büyük, en yaralayıcı sorunu ise REKABET, REKABET yeter artık! Bu rekabet rezaletinden kurtarın sektörü sayın başkan!..

Yeni başkan; şu an devam eden Zonguldak firmalarının ve yolcunun durumu işler acısı” diyeceksiniz ki, yolcunun durumu nasıl içler acısı? Bartın yolcusu, Bartın’a gitmek için Zonguldak’a geliyor!.. Oradan Bartın’a 5 TL’ye gidiyor!.. Bu da gerçek! Ereğli, Zonguldak yolcusunu mağdur ediyor!..
Bartın firması da zarar ediyor!!!
Zonguldak firmalarında aynı şekilde zarar ediyor!!!
Gerçek Ereğli, Zonguldak yolcuları ise mağdur!!!
İstediği saatlerde yer bulamadıkları için gidiş-geliş seyahatlerin de sıkıntı yaşıyorlar!!!

Bölgenin firması olan, gerçekten efsane bir firma diyeceğimiz ÜSTÜN ERÇELİK firması ise bu durumdan maddi ve manevi olarak sıkıntılı!.. Çünkü yolcu potansiyeli ve bölge firması olması nedeniyle yolcuya cevap veremediklerini ifade ediyorlar!.. Çalışanların yıllardır yolcuyu biz taşıdık, taşıyoruz. Hizmeti de biz veriyoruz… Vatandaşın ilk müracaatı biz oluyoruz… Araç sayısı rekabetten dolayı yetersiz kalıyor!.. Bireyselciler zarar ediyor diye sıra almamak için direniyorlar!.. Firma yetkilisi ADNAN ARSLAN diye konuştuğum arkadaş biraz daha profesyonel bir kişilik ve akil bir şahıstı.

İdareyi sağlamaya çalışıyor. Şöyle yapalım böyle yapıyorum, diye telefon trafiğini, otobüslerin durumlarını, zararı asgariye indirmenin, denge kurmanın telaşındaydı kendisiyle sohbetimde. Sosyal düzenlerinin bozulduğunu, haftada bir gün evine gittiğini söylüyordu!.. “Çünkü biz işimize sahip olmak zorundayız” diyordu. Şimdi sayın TOFED’e soruyorum: Hadi çözün bu rekabeti!..
Hadi çözün, sosyal düzeni ve hukuk düzenini sağlayın görelim!..
Yeni başkan, muhteşem genel kurul gidin rekabeti yerinde görün!.. İlk önce kendi içinizdeki sıkıntıyı çözün!.. Sonra hükümete gidin doğru mu? Tabii ki doğru!.. Niçin çalışanlar sıkıntı çeksin?
Rekabeti başlatan firmalar, gelin vazgeçin!... Milli ekonomiye, çalışanların ve şoförlerin ekonomisine de darbe vurmayın!.. GELİŞİMİ REKABETLE yapmayın! Hizmetle, teknolojiyle yapın! Kul hakkı yemeyin! Emekleri gasp etmeyin! Sonuçta rekabetle gelişim olmaz. Aramızda etki-tepki yapmayalım… Birimizin batması, birinizi sevindirecekse söylenecek fazla bir şey yok!.. O zaman SONUÇ OLARAK YÖNETİCİLER düşüncelerini hukuki bir çerçeveye koyarak hak ve adaleti gözeterek görev yapmalıdırlar… ETKİ VE TEPKİLER, ZORAKİ OTORİTELERLE BU İŞLER YÜRÜMEZ. Hoşça kalın dostça kalın.

Turgay Saraçlı
E-mail:
turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Scania, CNG’li modelini tanıttı
Scania, CNG’li modelini tanıttı