Otobüs Yolcuları, Tesisler ve Nostalji
Turgay Saraçlı
Advert

Otobüs Yolcuları, Tesisler ve Nostalji

Bu içerik 204 kez okundu.

Değerli okuyucular, kaptanlar, yolcular, çalışanlar ve işletmeciler; otobüsçülüğün var oluşundan bugüne dek gelen, kalbi diye nitelendirdiğim, dosttu diye bildiğim tesisleri zaman zaman eleştirdiğim olmuştur… Tabii bu tesislerin otobüs sektöründe perde arkası görünmeyen birçok yönüyle faydaları var olduğunu da söylemek lazım.

 

Özellikle Ankara-İstanbul ve İstanbul-İzmir arası dinleme tesisleri, tüm Türkiye’ye örnek ve model olduğu şehirlerin başındadır!.. Gelin hep birlikte biraz nostalji yaparak geçmiş yıllara gideyim. “Hey gidi günler” dediğinizi duyar gibiyim. Mesela Düzce’ Türkseven, Olimpiyat, Huzur, Hacı Dayı… Kızılcahamam’da Gümüş… Hele daha eski ağabeycilerimiz, yani bu işin babaları daha nicelerini bilirler ya!.. Hatta kendileri nostaljiyle birlikte hüzne ve derinlere dalar giderler!.. Ve maalesef bu böyledir.

 

Bu hal ve durum Türk yolcusunda da vardır. Yolculuk esnasında yaşanılan hüznü, sevinci hepimiz paylaşmışızdır. Yaşamışızdır!.. Ve bu bir kültür olmuş insanlarımız arasında!.. Çok bildiğim, çevremizde gördüğüm ailelerin hafta sonu gezilerinde o eski günleri tatma, o havayı teneffüs etme adına oralara gidip çay-kahve, yemek molası yani nostalji yaşamak bir zevktir bizim insanımız için!..

 

Üniversite yıllarındaki seyahatlerini anlatmak, paylaşmak nede güzeldir değil mi? Mesela günümüz eski kaptanlarından geçmişteki molaların tadını, zevkini alamadıklarını söyleyen kaptanlarımız da yok değil yani!..

 

Hele o hırıltılı anonslar!.. Yarı anlaşılır, yarı anlaşılmaz bir başka zevktir!.. Yolcuların uykulu haliyle hiç değişmeyen tek yol dostlarından birisi otobüsler, birisi sığara çay, birisi teşbih ve de hediyelik gurubu satılan stantlar burada da kolonyalar çok meşhurdur!.. Zaman her şeye kadir!.. Kolonyalar derken, meşhur Düzce Tütünü’nü bilmeyenimiz yoktur!.. Bir başkadır İmren Kolonyaları!.. Ya Bolu Dağ Çiçeği, Abant Nilüferi? Bizim ve çevremizdeki yakın dostlarımızda ayrı bir yeri vardır. Ayrıca Balıkesir’de Esmen de çok meşhurdur!..

 

Bu markaları zikretmemdeki amaç hem bir nostalji yapmak hem de hani tesislerin otobüs ve yolcu ilişkilerindeki hakkını söylemiş olmaktır!.. Nasıl yazmışsak bu markaların bu derece unutulmamasında otobüs sektörünün yolcusuyla, tesisiyle bir payı olduğunu da söylemeden geçmemek lazım!.. Bir ürünü bence en kısa ve kestirme tüketiciye ulaştırmak, tanıtmak tüm tesislerden geçer!.. Ankara-İstanbul arası gördüğüm bir başka meşhur ürün de Kızılcahamam Çam Kolonyası’dır. O da saydığımız markalar gibi inşallah kendisinden yıllarca söz ettirir. Bu arada gazetemizin internet sayfası da tamamen yenilendi. Birçok uygulamanın bir arada sunulduğu yeni sayfamızdan tüm Ulaşım camiasının daha fazla istifade etmesi dileğiyle, Hoşça kalın, dostça kalın.

 

Turgay Saraçlı

E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayserili Krone aldı
Kayserili Krone aldı
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip