UKOME taşımacı veli
Turgay Saraçlı
Advert

UKOME taşımacı veli

Bu içerik 225 kez okundu.

Değerli okuyucular, veliler ve taşımacılar; Okulların açılmasıyla birlikte, okul taşıt ücretleri veliler ve taşıyıcılar tarafından sıkıntılı bir süreçle başladı… Halende süreç devam ediyor!.. Çok uzun uzadıya detay yapmadan tamamen veliler ve taşımacılar tarafından öne çıkan sorunlar, yaptığım görüşmelerde şöyle anlatılıyor:

Alıcı firmalar ve taşeron ilişkileri fiyatları zamlandırıyor!.. Yani aracı kurum, firma istemiyoruz benden aldı ona sattı olmasın diye veliler konuşuyorlar… Yine okul aile birliklerinin araç sahiplerinden veya firmalardan aldıkları yardımların olmamasını istiyor. Bunlar olduğu sürece veliler bu tür ilişkilerin öğrencinin servis taşıma bedellerine yansıtıldığını düşünmektedirler.

Başka bir konu ise araçların yaşları!... Yeni araçlarda fiyatları yükseltiyor!.. Fiyatlandırma açısından bu tür araçlar da çok lüks… Tabiri caizse çok lüks araçlarında olmasından yana değiller ama lüks araçları da benimsiyorlar!.. Çok lüks araç fiyatları etkiliyor ise bu kadarına da gerek yok diye söyleniyorlar!.. Veli 03 km ile 0-10 km arası araçlar bu ülkede trafiğe çıkmıyorlar mı? Ya da hurdaya mı ayrılıyorlar diye söyleniyor!..

Veli yine konuşuyor; ben birebir araç sahipleri ile pazarlık yapsam daha iyi olur aracıda kendim seçsem edasıyla konuşuyor… Anlatıyor… Yine konuşuyor veliler, bu UKOME nedir ben anlamam herkes kendi işine baksın!.. Herkes oturduğu yerden, bol keseden atmasın diyor!...

Geliyoruz taşımacılar kanadına!... Evet, siz ne diyorsunuz? Hemen UKOME’den başlıyor!.. Zamlar yetersiz… Akaryakıt fiyatları yüksek!... Taşıma ücretleri çok düşük!.. Bakım ve trafik giderleri başta olma üzere bir dizi masraflar kalemi diye sıralayıp duruyorlar!..

Trafik çilesini anlatıyorlar… Örneğin 5 dakikada gidilecek yolu 30 dakikada gidiyoruz!.. Bu durum da yakıta yansıyor, giderlere yansıyor maalesef biz sahipsiz servisçileriz!.. Yetim gibi deyimlerle serzenişte bulunuyorlar!.. Aralarında bir başka dikkat çeken konu ise çok net; bireysel taşımacılar da veliler de aracı firma kesinlikle istemiyor!.. Taşımacılar ve veliler burada tamamen birleşiyorlar!.. Yani alıcı satıcı usulü birebirden yanalar. Öyle çok kurumsallık ve resmiyet istemiyorlar. Yine bir şey ilave etmek istiyorum!.. Burada yazılanlara ne bir fazla ne bir eksik hiçbir yorum katılmadan tamamen nasıl konuşulmuşsa öyle yazılmıştır!.. Bunu da öyle belirtmek isterim!.. Tüm öğrencilerimize, velilere ve taşıyıcılara mutlu, başarılı, kazasız öğrenim yılı diliyorum. Hoşça kalın, dostça kalın.

Turgay Saraçlı
E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı