Advert

TÖHOB Genel Kurul Analizleri
Turgay Saraçlı
Advert

TÖHOB Genel Kurul Analizleri

Bu içerik 96 kez okundu.

Değerli halkçılar ve okuyucular, Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) seçimlerini yaşadınız. Yeni başkanınızı seçtiniz. Her ne kadar şahsım genel kurula intikal edemese de kalbim hep sizinleydi. Gerek Hüseyin Karabulut, gerekse diğer arkadaşlarımdan sürekli telefonla dahi olsa oradaki havayı teneffüs ettim.

Yeni başkan ve yönetim kurulunu kutluyorum. Sayın yönetim kurulu başkanı İsmail Yüksel ağabeyimizin de sıkıntıları bildiğine ve çözeceğine inanıyor ve de hatırlatıyorum.

Özel halk otobüs işletmecileri, belediyeler adına önemli bir misyonu üstlenerek kamu görevi yapmaktadır. TÖHOB ise Türkiye genelinde özel halk otobüsü işletmeciliği yapan şirket, kooperatif ve halk otobüsü esnaf odalarının bir araya gelerek oluşturduğu çatı örgütüdür. Şuanda 47 üyesi, 116 delegesi bulunmaktadır. Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) gibi önemli bir sivil toplum örgütünün Türkiye’deki üyesidir. Böylesine güçlü bir sivil toplum örgütünün genel kuruluna Türkiye genelindeki Büyükşehir belediye yetkilileri başta olmak üzere hükümet temsilcisi ve bürokratların katılım göstermemesi açıkçası beni biraz şaşırttı. Genel kurul toplantısına sadece İstanbul Şile Belediye Başkanı Sayın Can Tabakoğlu ve Rize Pazar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Basa teşrif etti.

Şile Belediye Başkanımız Sayın Can Tabakoğlu’na teşriflerinden dolayı teşekkür ve saygılarımı iletiyorum. Diğer yerel yönetim temsilcileri de orada olsa ve sorunları, çözüm yollarını ilk ağızdan duysa daha iyi olurdu diye söylemekten de kendimi alı koyamıyorum.

Gelemi genel kurula ve esen rüzgârı şöyle bir özetleyelim. Sayın Metin Mısır'ın adaylığı, İsmail Yüksel başkanın yönetiminde iken karşısına çıkıp aday olması bir rüzgardı!.. O rüzgârı özel halk otobüsü işletmecileri heyecanla karşıladı ve genel kurula kadar o heyecanla geldiler… Birçok müspet ve menfi dedikodular da sektörde tabiî ki konuşuldu. Gazetemiz ve esnaf adına bizde bu durumlarda takip ve değerlendirmeler yapıyorduk. Şöyle ki; Metin Mısır'ın adaylığının hiçte önemsenmeyecek olduğunu gözlemledik!..

Neden? Cesur yüreklilikle aday olması!.. Türkiye'deki tüm STK'lar da gelenekçi yapı, hantal bir durum, statükoculuk ve rutin şeyler dışında değişimin, dönüşümün ve yenilikçilik anlayışının olmadığını, marjinal bir yapı olduğunu hepimiz az çok anlarız!.. Bu çıkışın adı da sektörde Metin Mısır olmuştur!.. Neticede cesaretiyle, dinamizmiyle, idealleriyle seçim atmosferine bu hedeflerle çıkmış, genel kurulun bu kriterlere göre kazananı olmuştur!..

Seçimlerdeki atmosfer ise hizmet yarışıdır!.. Her iki başkanda hizmet için, örgütlerinin çıkar ve menfaati için yarıştılar… 99 kullanılan oyun 61' i yönetim dahil Sayın İsmail Yüksel alıyorsa, Metin Mısır'ın oyu yönetim dahil 38'ini alıyorsa, oy oranlarına göre de Metin Mısır'ın oy oranı da azımsanmayacak bir durumdur!.. Bunun sonucunda cesaret ve ideal kriterleriyle seçimi kazanan Metin Mısır olmuştur!.. Halkçılar bu durumu ileriki günlerde daha iyi görecek, anlayacak ve önemseyeceklerdir. Tekrar yeni yönetimi kutluyor, çalışmalarında şahsım ve gazetemiz adına başarılar diliyorum. Türkiye'nin birincisi halkçılardan, İstanbul'un incisi Şile'den hepinize saygılar sunar, bol kazançlı günler dilerim.

Turgay Saraçlı
E-mail: turgaysaracli@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
Avrupa da nakliyecilere çifte standart
En iyi marka Aras Kargo oldu
En iyi marka Aras Kargo oldu