Advert
Hiçbir başarı tesadüf değildir
İlhan Kılınç
Advert

Hiçbir başarı tesadüf değildir

Bu içerik 732 kez okundu.

Advert

 

2016 Yılı Ford OTOSAN’ın düzenlediği “Ford Trucks 5. Uluslararası Kamyoncunun Hayatı – Yollar Sizin Gözünüzle Daha Çekilir Olsun” Fotoğraf Yarışmasında “Ford Trucks Özel Ödülü”nü aldım. 2015 Yılında Sergileme, 2014 Yılında ise yine Ford Trucks Özel Ödülü’nü almıştım.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. Makalemde bu konuyu seçmemin nedeni kesinlikle kendimi övmek değildir. Kaldı ki, bu benim ilk ödülüm olmamakla birlikte 2014 yılından bu yana fotoğraf sanatı ile ilgileniyorum ve 30’a yakın ödülüm bulunmaktadır. Bu projeye çalışırken neler düşündüğümü ve hissettiğimi, “Başarıların detaylarda gizli olduğu” kuramını nasıl doğrulandığımı ve bu proje için başımdan geçen alan çalışmalarımı sizinle paylaşmak istedim.

Fotoğraf projelerine hazırlanırken, öncelikle o projenin amacı veya konusunu detaylı bir şekilde inceliyorum. Bunu yapmamın nedeni, çalışmamda öncelikle neye odaklanacağımı belirlemektir. Bu projede de iki ayrı konu bulunmaktaydı. Bunlardan biri kamyoncunun hayatı ve bir diğeri yolların estetikliğiydi. Bu iki konudan birini “Ford Trucks” markası ile bütünleştirmek ana hedefti… “Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur” (Peter F.Drucker).

Bir insan mesleğinde veya uğraştığı herhangi bir konuda başarı elde etmek istiyorsa, başka bir deyişle mesleğindeki veya uğraştığı herhangi bir konudaki başarısı; olayı veya durumu yaşamasına, içselleştirmesine, sahiplenmesine ve en önemlisi kişinin istek seviyesine bağlıdır. Daha önceki yıllarda aldığım Ford Trucks Ödülleri beni motive etmiş olmalı ki, otomobil ile bir yere seyahate gittiğimde, yolda ilk aklıma gelen konu kamyoncunun hayatı ve yolların görselliği olmuştur. Hatta kamyoncuların park alanına girerek herhangi bir ilginç enstantane ile karşılaşır mıyım diye geçtiğim olmuştur. Bazen de onlarla oturup sohbet edip, hayatlarını, başından geçenleri dinleyerek onların gözünden bakmayı, içselleştirmeyi amaçlamaktaydım… Başka bir deyişle herkesin bildiğinden ve gördüğünden farklı bakabilmenin peşindeydim… Bir gün yarışmadaki üçüncü fotoğrafıma hazırlanırken aklıma kamyoncuların yan yana kamyonlarını çektiği ve bir şeyler yediği enstantanesi geldi. “Farklı” bir çekim yapmalıydım, o zaman yukarıdan çekeyim dedim… Öncelikle bu çekimi yapacağım yeri planlamalıydım. Ford OTOSAN Gölcük Fabrikası yolu üzerinde birden çok lojistik firmaları bulunmaktadır. Bir lojistik firmasına girdim ve projemi anlattım, yardımcı olabileceklerini söylediler… Ancak bu çekimin parametleri; firmanın parkında aynı anda en az dört kamyon/ çekicinin olduğu, şoförlerin de havasının yerinde olduğu, meteorolojik havanın bulutlu olduğu (güneşli bir günde kamyon ve şoförlerin gölgeleri oluşacaktı), çekim için gerekli olan malzemelerin tamamlandığı ve benim de müsait olduğum bir “HAFTASONU” olmasıydı…

Planımız tamamdı… Ve tüm bu parametrelerin denkleştiği o hafta sonu gelmişti… Çekimlerimiz çok keyifli geçti. Bu vesile ile başta bu imkânı bana tanıyan VEHER Lojistik sahiplerinden Erdoğan Bey’e, kadrajda yer alan şoförlerimiz ile vizorün arkasındaki destek ekibine teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.  Hayatta istediğiniz şeyleri elde etmek için; önce hedefi belirlemek, bu hedef doğrultusunda bir plan yapmak, önümüzdeki engelleri ortadan kaldıracak öngörülerde bulunmak ve planı uygun ortam ve koşullarda yerine getirmek gerekir. Hayattaki planlarımızı gerçekleştirmek ancak kafada bitirmek ile mümkündür. Başarı, bir hedefe ulaşma isteğiniz ile doğru orantılıdır. O nedenle “Hayatta kazanılan hiçbir başarı tesadüf değildir…”
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim…

İlhan Kılınç
Lojistik Alanda Yönetici
E-Mail: kilincilhan@yahoo.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu