Sürat'ine yetişilemiyor!
İlhan Kılınç
Advert

Sürat'ine yetişilemiyor!

Bu içerik 2033 kez okundu.

Günlerden 2 Haziran 2017 Cuma. Bir firmaya malzeme sipariş veriyorum. Firma yetkilisi “İyi zamanlama, şimdi kargoya gidiyordum. Malzemenizi hemen kargoluyorum, araya hafta sonu girdiği için en geç 5 Haziran Pazartesi günü elinizde” diyor. Günlerden 8 Haziran 2017 Perşembe.  Ne gelen var, ne haberdar eden…

Şirketi arıyorum “Daha elinize ulaşmadı mı? Ben size 5 dakika içerisinde dönüş yapacağım” diyor ve telefonu kapatıyor. Dönüş, yirmi beş dakika sonra Sürat Kargo Şirketinin Bodrum Şubesinden geliyor… “Abi, malzemeniz Size ulaşılamadığı ve adres bilgisi yetersizliğinden iadeye girmiş. Şu anda da Şubeye ulaşamıyorum” “Nasıl olur? Üç hafta önce aynı şirketten yine aynı Kargo şirketi malzeme getirdi. Böyle bir bahaneyi kesinlikle kabul etmiyorum” diyorum… o anda... karşı taraf…. ahh telefon açıldı… “İlhan KILINÇ’a ait kargo ile ilgili arıyorum. Ben kendisine şimdi telefon ile ulaştım. Siz neden ulaşamadınız?” diye sordu diğer telefondan meslektaşına….

Ne cevap aldığını sormadım, söylemedi de… Ancak bir yalan uydurduğu kesindi…. “Peki kargoyu İlhan Bey’e bugün teslim eder misiniz?” “Araçlarımızın tamamı dışarıda bugün kesinlikle olamaz. Ancak yarın teslim ederiz” der karşı taraf… Yarın olur, ondan sonraki gün olur, daha sonraki gün olur… ne gelen var ne haber veren…. Siparişimi iptal etmek üzere firma yetkilisine mesaj çekip, paramın kart hesabına yatırılmasını isterim. “Haklısınız” der firma yetkilisi… ve devam eder “IBAN Bilgilerinizi alabilir miyim” Peki bu olayda kaybeden ve kaybedilenler neler?

Kendim ile başlayayım; Zamanımı, sinir sağlığımı. Satıcı; Para kazanmayı, itibarını, müşterisini kaybetmiştir ancak, “Bunlar hep böyle Allah Hepsinin B… Ve…n…diyerek esip gürleyen insan, yine bir başka müşterisini yarı yolda bırakmamak yerine ulaşım alt yüklenicisini bırakamamıştır. Kargo şirketi; Yalan söyleyerek, lojistiğin üçlü saç ayağı olan doğru malzemeyi, istenilen yer ve zamanda karşılayamadığı, verdiği sözün arkasında durmayarak, itibarını, değerini, güvenini, müşterisini benim için kaybetmiştir. Yetmedi.. Hızımı alamadım.. Genel Müdürlüğü on altı defa aradım. Sonunda derdimi anlatacak birisine ulaşabildim. Kendisi de “Telefonu hemen kapatın, Sizi arayacaklar” diyerek tekrar beni kandıracaktır…. Yetmedi… Yine hızımı alamadım… Yönetim Kurulu üst düzey kişisine cep telefonundan mesaj ile durumumu ilettim. Gelen cevap çok anlamlıydı !…“İyi akşamlar” Daha sonra internette şikayet başvurularını inceledim ki, talih kuşu sadece bizim başımıza konmamış! 7522 şikayet, yüzde 13 teşekkür (bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir!), yüzde 20 memnuniyet düzeyi…

Etik değerlerden yoksun, lojistik süreçlerdeki ciddi zafiyet, müşteriyi değersizleştirme, hiçe sayma, geribildirim yoksunu olan böyle bir firmanın yüzde 20 memnuniyet alması bile müthiş bir sonuç… İnternet sayfasını ziyaret ettiğinizde her şey mükemmel gözüküyor… Aman “Dikkat” diyorum…. Benim başıma gelen Sizlerin başına gelmesin… Tüm samimiyetimle “İyi akşamlar”….

İlhan Kılınç
Lojistik Alanda Yönetici
E-Mail: kilincilhan@yahoo.com
www.linkedin.com

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı