KRİTİK NOKTA “ADANMAK”
İlhan Kılınç
Advert

KRİTİK NOKTA “ADANMAK”

Bu içerik 5465 kez okundu.

Kişisel gelişiminize önem veriyorsanız, bunun ilk basamağı “Değişim”dir. İnsanlar genellikle değişmelerin zor olduğunu söyleyerek sahip oldukları sınırlayıcı düşüncelerinden ve yıpratıcı duygularından kurtulamamaktadırlar. Değişim, asla zannedildiği kadar zor değildir aslında. Değişim dünyada değişmeyen tek şeydir.

Değişimin kontrollü ve ölçülebilir olması için önce kendimize hedefler belirlemeliyiz. Buradaki en önemli konu hedeflerimizle onları gerçekleştireceğimize inancımız arasındaki uyumdur. Başka bir deyişle ulaşılabilir hedefler belirlemek daha etkili ve efektif olacaktır. Hedefimizi belirlediğimiz anda hedefimiz ile hâlihazır bulunduğumuz yer arasında bir dikiş ipliği gibi bağlantı oluşur. Hedefe ulaşma konusunda kendimize inanma aşamasıyla beynimizdeki sinir hücrelerinden yapılmış nörol ile adeta bir halat gibi sağlam bir bağ oluşur. Beyin böylece inanç ile birlikte hedefe odaklanmayı güçlü hale getirir.

Halat üzerinde çalışanlar beynimizdeki 15 milyar hücredir. Eğer bu hücrelerin tümü canla başla çalışırlarsa biz son sürat hedefimize ulaşabiliriz. Bir şeyi gerçekleştirmeye olan arzumuz üç basamakta incelenebilir. En alt basamağı “Dilek”tir. Dilek durumunda olan bir arzunun gerçekleşebilmesi için önce bunun “İstek” basamağına çıkması gerekir.

İstek basamağına çıkmış olan bir arzu artık bizim tarafımızdan ciddi olarak gerçekleştirilmesi düşünülen bir hedeftir. Ancak hedefimizin gerçekleştirilmesini kesin olarak istiyorsak bir basamak daha atlamalıyız. Üçüncü basamağın adı “Adanmak”tır. Adanmak, başka bir deyişle gününüzün her saati onunla yaşamaktır. Her daim hedeflerinizi düşündüğünüz için böylece beyin bunu kabullenecek ve hedeflerinize daha kolay ulaşacaksınız.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim…

İlhan Kılınç
Lojistik Alanda Yönetici
E-Mail: kilincilhan@yahoo.com
www.linkedin.com

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı