Hayatımıza yön vermek
İlhan Kılınç
Advert

Hayatımıza yön vermek

Bu içerik 4226 kez okundu.

Dünyada ve ülkemizde ziyan edilen olgu: “Beyin Potansiyeli” hayatımızı bir gözden geçirdiğimizde acaba hedeflediğimiz amaçlar için ne çaba harcadık, neyi gerçekleştirdik? Bunun yanında bir korku, bir endişe duygusu bu amaçladıklarımızı yaparken hep yan yana olmuştur. Peki, neden korku ve endişeyi bu amaçlarımız arasına alıyoruz veya buna müsaade ediyoruz?

Öncelikle ulaşmak istediğimiz hedeflerimizi yazılı olarak mantık çerçevesinde belirlememiz gerekir. Bu hedefleri belirlerken cümlelerimiz hep olumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Amaca fikirsel açıdan odaklanmak ve bunların gerçekleştiğini aklımızda canlandırmalıyız. Bilinçaltınızın çözümler konusunda size yardımcı olacağına şahit olacaksınız.

Hedeflerini programlayarak amaçlarına odaklanan insanlarda büyük bir enerji ve heyecan görülür. Bunun nedeni aslında çok basittir. O da “Yolun sonunda bir havuç olmasıdır.” Dikkat edin bir günün içerisinde herhangi bir konuyu bitirmeyi hedeflediğimizde, o konuyu bitirene kadar kendimizi enerjik hissederiz. Konuyu tamamladığımızda da başta beyin olmak üzere vücutta bir rahatlama oluşur. İşte bu durumu uzun hedefler için düşündüğünüzde uzun soluklu enerjik olma durumu ve heyecan görürsünüz kendinizde…

İnsanların üniversite hayatlarında veya mesleğe başladıkları dönemde kendilerine idol olarak belirlediği insanlar hep olmuştur. Bu insanların hiçbir zaman başarısızlık ile karşılaşmadıklarını varsaymışızdır. Ancak derinlemesine incelediğinizde bu insanların da bir başarısızlık hikâyesi olduğunu görürsünüz. İdol olarak belirlediğiniz bu konuma gelmelerinin tek nedeninin hedeflerine ne olursa olsun tüm başarısızlıklara rağmen odaklanma ve ısrarcı olmaları olduğunu göreceksiniz. Abraham Lincoln buna çok güzel bir örnektir. 21 yaşında işinde başarısız oldu. 22 yaşında bir yasama seçimini kaybetti. Ondan sonra girdiği her yasama seçimlerini kaybetti. Ancak 52 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne Başkan seçildi.

Hayatımızı hedef belirlemeden geçirirsek hayatımızı anlamsız bir boşlukla doldurmak durumunda kalırız. İşte o zaman bizim için her şey zaman geçirici nitelik kazanır ve keyifsiz hale gelir. Bunun yanında zorluklar ile mücadele gücümüzü de gittikçe kendimizde bulamama durumunda kalırız. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim…

İlhan Kılınç
Lojistik Alanda Yönetici
E-Mail: kilincilhan@yahoo.com
www.linkedin.com

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı