Fotoğrafın duayenlerinden Ozan Sağdıç
İlhan Kılınç
Advert

Fotoğrafın duayenlerinden Ozan Sağdıç

Bu içerik 13083 kez okundu.

Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu’nun onur konuğu, Türkiye’nin Fotoğraf alanındaki duayenlerinden Ozan Sağdıç’ın söyleşisine katıldım.  1934 yılında Balıkesir’de doğan Sağdıç’ın, mükemmel, estetik ve şiirsel içerikli 60 yıllık fotoğraf hayatının temelleri, çocukluğundaki ilgi duyduğu plastik sanatlara ve görselliğe dayanıyor.

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde okurken, yaz tatilini ailesinin yanında, Edremit’te geçirdiği 1953 yazında, babasının katkıları ile 30 liraya alman malı “Daci” marka fotoğraf makinası alması ve babasının arkadaşı olan Fehmi Mine’nin de kendisine iki rulo film vermesi ile başlar, Ozan Sağdıç’ın fotoğraf hikâyesi…

İlk fotoğrafını; daha fotoğraf makinesine sahip değilken “Şuradan bir fotoğraf çekmeli” diye düşündüğü, Edremit’te cumbalı iki evin arasında görünen Kurşunlu Camisiydi. 1954 Mart ayında okuldayken bir sabah erkenden kalktığında donmuş İstanbul Boğazı ile karşılaştı ve ilk seri fotoğraflarını bu manzara eşliğinde çekti.

1956 yılında Cumhuriyet Gazetesi'ndeki “Manzara fotoğrafı satın alınacaktır” ilanını gördü ve fotoğraflarını göstermek üzere gittiği Doğan Kardeş matbaasında, 3 Türk ve 1 Alman uzman tarafından 10 adet fotoğrafı çok beğenilir. 470 lira karşılığında fotoğrafları satın alınır. Kendisi bu para ile Flexaret marka ilk profesyonel fotoğraf makinasına sahip olmuş olur.

Hikmet Feridun Es’in kendisine gazetede çalışma teklifini zor da olsa kabul eder ve Hayat Dergisi'nin iki foto muhabirinden biri olur… Diğeri ise yaklaşık iki ay önce aramızdan ayrılan Ara Güler’dir.  Böylece Ozan Sağdıç’ın gazetecilik serüveni başlar.

Sağdıç’ın; “Tekerleği kırık at arabası” “Anıtkabir Muhafızları” “Kocamustafapaşa semtindeki çocuk parkı” “Kafasındaki karpuz olan adam” gibi daha yüzlerce klasiklerden oluşan fotoğrafların temasında “Gerçeklik” yattığını görüyoruz. “Anları estetiği ile birlikte yakalamak ve belirli bir kompozisyon içinde fotoğrafa çevirmek benim yaptığım iş” diyor başkentin beyefendi fotoğrafçısı Ozan Sağdıç… ve devam ediyor… Önemli olan bütün işlerin kalıcı olması ve kitaplara dönüşmesi… Nice sağlık ve esenlik dolu günlere… Büyük Üstat…

İlhan Kılınç
Lojistik Alanda Yönetici
E-Mail: kilincilhan@yahoo.com
www.linkedin.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıldırım sevinci
Yıldırım sevinci
Fuarın gözdesi Ekol
Fuarın gözdesi Ekol