Yaşasın Cumhuriyet
İlhan Kılınç
Advert

Yaşasın Cumhuriyet

Bu içerik 1198 kez okundu.

Cumhuriyet; Tam bağımsızlık demektir. “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” diyebilmektir. Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletin demektir. Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıkî uygulamasını sağlayan yönetim şekli demektir.

Ahlaksal erdeme dayanan bir yönetim demektir. Halkın devlet yönetiminde söz hakkı sahibi olması demektir. Yurttaşlarına özgürlük ve eşitlik tanıyan gerçek halk yönetimidir. Devletin tüm yetkileri ve yetkilileri tek ve sınırsız olarak Millet olarak kullanılmasıdır.
 
Samimî ve haklı olmak şartıyla her fikre hürmet etmektir. Ülkenin ulusal haklarına yabancıların dokunmasına izin vermemektir. Yurtta barış, Dünya’da barış demektir. Başka devletlerin de hakkına ilişmemeyi ilke kabul etmektir. Bir ulusu oluşturan bireylerin o ulus içinde, her çeşit özgürlüğü, yaşamak özgürlüğü, çalışmak özgürlüğü, düşünce ve vicdan özgürlüğü güven altında bulunmak demektir.

Ekonomik olarak kendi kendine yetebilmektir. İnsan haklarına saygılı olmaktır. Din işlerinin, devlet işlerine karıştırılmamasıdır. İnsanların din ve vicdan özgürlüğüne saygılı olunması demektir. Hukuk karşısında her bir bireyin eşit olması demektir. Hukukun üstünlüğüne dayalı bir sistemde yaşamaktır.

Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmektir. Yenilikçi, yeniliğe açık olmak ve yeniliğin öncülüğünü yapmak demektir. Çok çalışmayı ve çok okumayı gerektirir. Hep daima ileri demektir. Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan yönetim, Cumhuriyet yönetimidir. (Mustafa Kemal ATATÜRK/ 1924)

Cumhuriyetimizin 96.kuruluş yıldönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu toprakları Vatan yapmak üzere mücadele eden Şehit ve Gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.
Yaşasın “CUMHURİYET”

İlhan Kılınç
Lojistik Alanda Yönetici
E-Mail: kilincilhan@yahoo.com
www.linkedin.com

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Roma'da Karsan ağırlığı
Roma'da Karsan ağırlığı
Ekonomiye katkı
Ekonomiye katkı