Başlarken…
Murat Ertütüncü
Advert

Başlarken…

Bu içerik 594 kez okundu.

Yıllar sonra siz değerli meslektaşlarıma, hitap etme imkanı bulduğum için çok mutluyum. Bana bu imkanı veren Ulaşım Gazetesi ekibine şükranlarımı arz ederim. Uluslararası Nakliyecilik sektörü sihirli ve büyülü bir sektördür!..  1991 yılında bir Mali Müşavir adayı iken bana bu sektörü ve mesleği sevdiren, Gazi Trans Uluslararası Nakliyat firması sahibi duayen insan Sayın Nurettin Özeren’i saygı ve minnetle, ilerleyen yaşına rağmen işini tutkuyla, aşk ve şevk ile yapan, zaman ve mesaisinin büyük bir bölümünü işletmede geçiren Şahin Nakliyat A.Ş.’nin sahibi Ahmet Taner’i rahmetle anıyorum.

Yıllar öncesine gidelim. O yıllarda sektörde az sayıda müteşebbis ve firma vardı. Eski model araçlarla taşıma yapılıyor, Sektör kabına sığmıyordu. Ülke olarak son teknoloji devasa araç filoları ile Avrupa'nın en büyük ve en genç araç parkına sahip olduğumuz günleri görmek nasip oldu. Teleks cihazı ile haberleşilen, bir sefere çıkardığınız şoförünüz günler haftalar sonra telefon bulup sizi ararsa ona ulaşabildiğiniz günlerden bu günlere geldik.

Keza bir aracı yüklemeye göndermeden haftalar önce rezervasyon yapılıp, kaparo alınırdı. Şoförlerimiz yükleme mahallinde adeta Cumhurbaşkanı edasıyla karşılanır ve uğurlanırdı. Türkiye'nin büyüyüp gelişmesi ile birlikte sektörde büyüdü. Rekabet gücünü arttırdı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği öncülüğünde hedef ve stratejiler ortaya koydu, uyguladı. Nakliyecinin hak ve hukuku uluslararası mahkemelerde sorulmaya, aranmaya, sektör gün geçtikçe kabuğunu ve prangalarını kırmaya başladı.

Ümit ediyor ve inanıyorum ki gelişen ve büyüyen Türkiye ile birlikte sektörümüzde büyüyecek. Rekabet gücünü ve uluslararası pazar payını üst seviyelere taşıyacaktır. Engeller ve sorunlar sektörün el birliği ve çözüm iradesi ile mutlaka aşılacaktır. Zaman zaman umutsuzluğa, karamsarlığa kapıldığımız dönemler elbette olacaktır. Ancak ilerleyerek büyümeğe, gelişmeye olan inancımız ve irademiz bütün engelleri ve zorlukları aşacaktır. “Kabul etmediğiniz müddetçe yenilmezsiniz. O yüzden kabul etmeyin!..”

Sizlerle kısa bir hasbıhal mahiyetindeki bu ilk yazımızı takip eden yazılarda bu köşede, CMR konvansiyonu ve CMR Hukuku, Uluslararası Hukuk ve Taşıma Davaları yargı kararlarını analiz etmeye ve sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Murat Ertütüncü
E-Mail: muratertutuncu@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı