Nakliye sektöründe maliyet yönetimi
Murat Ertütüncü
Advert

Nakliye sektöründe maliyet yönetimi

Bu içerik 874 kez okundu.

Eski patronum rahmetli Ahmet Taner, mesaisinin büyük bir bölümünü işletmede geçirirdi. Onun her lastiği, her kaportayı, her cıvatayı kontrol etme gayretini bir işletmeci gözüyle maliyetlere baktığımda daha iyi anlıyor ve idrak ediyorum.

Ne kadar iyi satış yaparsak yapalım yüksek maliyetleri doğru yönetemediğimiz, gerçeklerle yüzleşmediğimiz, doğru maliyet analizi yapmadığımız müddetçe işletmemizin varlığını idame ettirmemiz mümkün değildir. Uzun vadede varlığını sürdüren Nakliye firmalarının gelecek 10 yılın yatırımlarını planlarken, doğru ve gerçekçi bir yaklaşımla maliyetlerini de öngörerek bütçelediklerini görmekteyiz…

Kara nakliye sektöründe, çok yüksek işletme, yatırım ve finans maliyetlerine, yüksek sefer giderlerine karşın her Euro'nun her centin kontrol altına alınması şarttır. Nakliye firmalarında kâr merkezli olarak hareket eden satış ve operasyon birimleri ile gider merkezli TIR işletme ve filo yönetim departmanları arasındaki görüş ayrılıklarının sebebi de bu konudaki yaklaşım farkıdır. Nakliye firmaları, hangi taşıma modunda faaliyet gösterirse göstersin maliyetlerini doğru yöneterek yatırımlarına öyle yön vermek durumundadırlar.

1990’lı yıllara kadar KARA güzergâhı tek alternatif iken Yugoslavya iç savaşı nedeniyle 1990 başlarında müteşebbis nakliyeci firmalar tarafından UND Ro-Ro kurulmuş ve Avrupa taşımaları Trieste Limanı üzerinden yapılmaya başlanmıştı. Bu tarihten itibaren başlayan römork taşımaları ile Ro-Ro taşımaları farklı bir boyut kazandı. 2000’li yıllardan itibaren ivme kazanan intermodal taşımacılık modu, nakliyecinin yüksek maliyetlere karşı varlığını idame ettirme çabalarının bir sonucu idi.

Eski Türkiye'nin sınırlı dış ticaret hacmine karşılık günümüzde artan İhracat ithalat ve transit Ticaret faaliyetleri, beraberinde büyük lojistik yatırımlarını ve kıyasıya bir rekabeti de getirmiştir. Bu anlamda büyük yatırımlar yapılmış ve devasa çekici filoları teşekkül ettirilmiştir. Oluşan yeni şartlar; güçlü öngörülü ve etkin bir maliyet yönetimini gerektirmektedir. Eski şartlara ve anlayışa göre yapılanan, lojistik firmalarında çekirdekten yetişme “Alaylı” tabir edilen personel yapısının yerini, Uluslararası Ticaret ve Lojistik eğitimi almış “Mektepliler”, Endüstri Mühendisleri almaktadır. Bu şüphesiz büyük çaplı endüstriyel işletmeler halini alan lojistik firmalarında her faaliyetin, maliyetlerin, sunulan hizmetin kalitesinin ve verimliliğin etkin şekilde ölçümlenmesi ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Gerek KARA güzergâhı, gerek Ro-Ro taşımacılığı gerekse de intermodal taşımacılık olsun, nakliyeci firmaların, her Euro'yu her centi, yakıt, amortisman, sabit ve değişken maliyet unsurlarını titizlikle ve hassasiyetle kontrol altında tutularak doğru yönetilmesi, her geçen gün artan maliyetlere ve yüksek yatırım ve finansman giderlerine karşı, varlıklarını kârlılıkla sürdürmeleri için şarttır.

Murat Ertütüncü
E-Mail: muratertutuncu@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı