Mütekabiliyet ilkesi
Murat Ertütüncü
Advert

Mütekabiliyet ilkesi

Bu içerik 3826 kez okundu.

Uluslararası hukukta mütekabiliyet ilkesi: her bir tarafın eylemlerinin, diğerlerinin önceki eylemlerine bağlı olduğu ve iyinin iyi, kötününse kötü karşılık gördüğü aşağı yukarı eşit değerlerin değiş tokuş edilmesi olarak tanımlanabilir. Buna quid pro quo (kısasa kısas) ilkesi de diyebiliriz. Türkiye’nin de tarafı olduğu kara yolu taşımalarında ve uluslararası ilişkilerde de bu mütekabiliyet (Karşılıklılık) ilkesinin tatbiki zorunludur.

Türk nakliyecisi uzun yıllardır karayolu taşımalarında haksız ve fahiş geçiş ücretleri ve vergileri ile karşı karşıya kalmış ancak mütekabiliyet ilkesi bu ülkelere karşı uygulanmamıştır. 3-4 yıl önce İran ve Bulgaristan ile yaşanan sorunlarda kısmen uygulansa da tam anlamıyla uygulandığı iddia edilemez. Almanya BAG'sinin Türk Nakliyeciler üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırarak uyguladığı, cezai yaptırımların hiç birisi Türkiye’de yabancı araçlar için uygulanmamaktadır. Almanya da Toll-Collect, Avusturya'da ASFİNAG ve Macaristan devlet kuruluşları ödenmeyen veya eksik ödenen otoban ücretine misli ile ceza uygular ve bunu çabucak tahsil ederken, Türkiye’ye gelen yabancı araçlar ne köprü ne otoban ücreti ve cezası ödememekte ve bunlardan tahsil edilememektedir. Bu ülkeler hem katı hem caydırıcı hem de kaçınılmaz cezalar uygulamakta ve yaptırımlarda bulunmaktadır.

Örneğin Almanya ve Avusturya da otomatik otoban cihazı veya manuel otoban kartı olmadan usulsüz geçiş yapan araçlar tespit edilerek durdurulmakta, yola devam ettirilmemekte hatta cezalar misli ile tahsil edilmektedir. Macaristan'da ise hepimizin bildiği üzere çok yüksek ve fahiş cezalar uygulanmaktadır. Aydınlanma çağının ünlü hukukçusu Cesare Beccaria, tam 250 yıl önce yazdığı “Suçlar ve Cezalar Hakkında” kitabında şöyle diyor: “Suçu önlemenin en etkin yolu, cezanın ağır olması değil, kaçınılmaz olmasıdır.”

Söz konusu cezalar bahsi geçen ülkelerde anında ve tavizsiz olarak uygulanmakta ve tahsil edilmektedir. Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin (UND) de son dönemde mücadele verdiği ve dile getirdiği esaslar çerçevesi içerisinde bu cezalar, Türkiye’ye gelen yabancı araçlara da aynı şekilde uygulanmalı ve tahsil edilmelidir. Keza ne İran’ın ne Macaristan’ın ne de Almanya ve Avusturya’nın uyguladığı otoban ve geçiş ücretlerinin, Türk Ulaştırma ve Karayolu Mevzuatı'nda tam bir karşılığı bulunmamaktadır. Avrupa’nın en genç ve sayısal olarak en büyük araç filolarından birisine sahip olarak Türk uluslararası nakliyecilik ve dış ticaret sektörü uzun yıllardır bu tek taraflı yaptırım ücret ve cezalar karşısında ezilerek, yabancı nakliyeciler karşısında rekabet gücünü ve kârlılığını kaybetmektedir.

Ülke ve sektör olarak yaptırım gücümüzün farkında olmak suretiyle bu ülkelere karşı Mukabele-i bil misil ilkesinin (Misli ile karşılık) tavizsiz ve kaçınılmaz olarak uygulanması, mevzuat ve hukuki düzenlemelerin acil olarak yapılması, dış ticaret ve nakliyecilik sektörünün rakiplerine karşı rekabet gücünü muhafaza etmesi ve varlığını idame ettirmesi için elzem ve şarttır.

Murat Ertütüncü
E-Mail: muratertutuncu@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı