Advert Advert
Uçuş ve Uçak Korkusu
Alanur Özalp
Advert

Uçuş ve Uçak Korkusu

Bu içerik 959 kez okundu.

Uçuş korkusu, bir başka değişle uçağa binme korkusu sık karşılaştığımız korkulardandır. Bu korku uçağa binişlerimizden birinde uçakta karşılaştığımız heyecan ve korku yaratan bir olaydan kaynaklanmış olabileceği gibi uçak ve uçuşla ilgili gördüğümüz bir filmden, okuduğumuz bir hikâyeden ya da çevremizden duyduğumuz olaylardan da kaynaklanabilir.

Bazen uçaklarla ilgili ufak bilgi notu, gazete veya dergilerin ekonomi sayfasında ki bir haber bizi uçmakla ilgili bir sıkıntıya, korkuya ve paniğe sokabilir. 
Uçakta yaşanmış, panik yaratan çok ses getirmiş film vardır.

Bazen uçuş korkumuz uçmakla ilgili olmayabilir, daha önce bizde var olan başka bir korkunun uzantısı olabilir. Örneğin kapalı yerlerde kalamama, kalabalık ortamda bulunamama gibi korkular uçuş sırasında kişiyi etkileyecektir.

Bazı kişiler ise, uçağın düşmesinden, ölmekten ve sakat kalmaktan değil de uçuş esnasında yüksekten ve kapalı alanda olmaktan dolayı korku duyduğunda bağırmaktan ve imdat istemekten komik duruma düşmekten korkarlar.

Büyük ve güçlü iş adamının ya da ünlü bir siyasetçinin veya şöhretli bir sanatçının bu duruma düştüğünü düşünmesi, uçaktan ve uçuştan korkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumları yaşayanlar akıllarına ölümün hiç gelmediğini anlatırlar.

Uçuş korkusu, ülke ekonomisini de etkileyebilecek bir durumdur. İş adamlarımız sık sık uçakla seyahat etmek durumundadırlar. Bu seyahatler sıklaştıkça uçuş korkusu olan kişilerin heyecanları da artacaktır.

Uçuş esnasında, uçağın hava boşluğuna girmesi, çevrenizde güçlü görünen insanların dua etmesi, kişiyi paniğe sokabilir. Diğer korkular ile desteklendiğinde bu korku artacak ve uçuş yapmaktan kaçmaya neden olacaktır.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demirbaş eğitime destek verdi
Demirbaş eğitime destek verdi
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü