Advert Advert
Hiperaktif çocuklarda kil ve oyun hamurları
Alanur Özalp
Advert

Hiperaktif çocuklarda kil ve oyun hamurları

Bu içerik 661 kez okundu.

Oyun hamurları her çeşit çocuk için gereklidir. Çocuklar bu hamurlarla okul öncesinde tanışırlar. Özellikle 1,5 - 2 yaşındaki çocuklar bu hamurlarla çok rahatlıkla oynayabilirler. Bu hamurları evde anneler hazırlayabilirler. Boya kullanabilirler. Renklendirebilirler. Sadece hamurla kalmayabilirler. Kil, toprak bu alanda kullanılabilir. Özellikle yaz boyunca kumda bu işi görür.

 

Bu tür nesneleri sadece çocuklar değil, büyükler de kullanabilirler. Özellikle çocuklar bu tür maddeleri büyükleriyle çalışırken daha fazla zevk alırlar. Öğretici ve eğitici çalışmalar yapabilirler. Özellikle hiperaktif çocukların kil veya hamurla yapılan çalışmalarından keyif aldıklarını biliyoruz. Bu çalışmalarda daha rahatladıklarını, aşırı hareketlerinin azaldığını gözlemlemekteyiz. Özellikle kille veya hamurla yapılan çalışmalardan sonra bu yapılan çalışmaların boyanması aşaması da onları rahatlatan bir süreci getirir.

 

Sakin kalmak, el becerisini geliştirmek açısından da çok önem taşır. Bu yönde yetenek geliştiren çocukların yetişkin yaşlarda sanata yöneldiklerini görebiliyoruz. Bir hamurla çalışmak kişiyi de duygusal olarak yumuşatacaktır. Öfke nöbetleri azalacak, stres ve anksiyete ortadan kalkacaktır. Yapılan nesnelerin saklanması, sergilenmesi, hediye edilmesi de bu çocukları daha da mutlu edecektir. Sadece hamurla uğraşmak değil bu çalışmayı birkaç çocuk birlikte yapabilirler. Arkadaşlık, grup çalışması bu çalışmada da geçerlidir. Çocuğa yapılan nesne konusunda bilgi verebilirsiniz. Bu konuda yeteneği varsa bir kursa gönderebilirsiniz. Özellikle eve gelen misafirlere ikram edeceğiniz tatlı kurabiyeleri çocuğunuzla birlikte hazırlayabilirsiniz. Çocukla kaliteli zaman geçirmek işte böylece gerçekleşmiş olur.

 

Özellikle eve misafir gelecekse bu defa bu tür hamurlardan alabilirsiniz. Çocukla yola veya gezmeye gidecekseniz bu defa çantanıza bu tür hamurlardan koyun. Misafirliğe götürün. Çocuk sıkıldı mı çıkartın eline verin, onun oynamasını sağlayın. Çocuğun yaptığı şeyleri sergileyin. Onlara değer verin ki çocuğunuz bu konuda çalışmasına iştahla devam etsin.

 

Alanur Özalp

Uzman Psikolog

E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor