Bence BMC mi?
Göksel Ovacık
Advert

Bence BMC mi?

Bu içerik 250 kez okundu.

Bu köşelerden özel halk otobüsü işletmecilerinin tüm sorunlarını yazdık, yazmaya çalıştık.. Sorunların çözümü için öneriler sunmaya çalıştık… Aklımızın yettiği kadar üretmeye, sizlere sunmaya ve bu sorunları kamuoyu ile paylaşarak gündemi sıcak tutmaya uğraştık… Ufak tefek eksiklerimizde olabilir, bunu da kabul etmek lazımdır!..

Özel halk otobüsü işletmecilerinin en büyük işletme gederi, kullandığımız otobüsler… Ortalama 10 yıl kullandığımız otobüslerin aylık yaklaşık amortisman gideri, otobüslerin markasına göre ortalama 3000 TL’dir. Bu ciddi bir rakamdır!.. Ne zor koşullarda kazanıldığı düşünüldüğünde bu rakamlar, daha da önem kazanmaktadır!..

Esnaf arkadaşlarım araç değişikliği yapacakları zaman; önce aracın fiyatına sonra taşımacılığa uygunluk durumuna bakarlar!.. Ama en önemlisi de otobüsün servis ağının fazla olması, yedek parça konusunda bol ve hızlı temin edilebilir olması çok önemlidir! Ve esnafımız için bunlar otobüs tercih konusunda belirleyici olmuştur!..

2000’li yıllarda yurt dışından getirilen otobüsler, yerli otobüs üreticilerinin fiyat politikasını belirlemesinde önemli olmuştur… Esnafımıza seçenekler sunmuştur. Tercih hakkı tanımıştır… Kısaca esnafımızın yararına olmuştur… Yurt dışından getirilen otobüslerde zaman zaman parça temini konusunda sıkıntılar yaşanmıştır ama yinede getirilen otobüslerde emeği gecen herkese teşekkür etmek gerekir…

Otobüs alımlarında, otobüs üreticilerinin verdiği garanti süresi ve kapsamları çok önemlidir!.. Otobüslerin aşınan parçaları, garanti kapsamında değildir. Bunu her taşımacı bilir!..

Ben de aracımı BMC marka otobüsle değiştirdim!.. İkinci periyodik bakıma gittiğimde aracımın fren sisteminden ses geldiğini belirttim… Bakım yapan servis elemanı aracın balatasının hatalı olduğunu, değişmesi gerektiğini söyledi. Tabii ki aşınan parçanın değişmeyeceğini biliyorum ama bu durum balatanın aşınmasında değil, balatanın hatalı olmasından dolayı olan bir durumdu!..

Balatanın garantiden değişmesi gerektiğini belirttim!.. Beni Anadolu yakası servis sorumlusu bir yetkiliye yönlerdiler. Yetkili, (ismi bende saklı) aşınan parçanın garanti kapsamında olmadığını söylüyor!.. Şirketin kararı olduğunu belirtiyor!.. Kestirip, atıyor!..

Tatmin edecek bir açıklama yok maalesef!.. Bu durumla her esnaf karşılaşabilir. Üretici firmaların bu konularda daha hassas olmaları gerekir!!! Oluşabilecek sorunların çözümünde yardımcı olurlarsa, bizi mutlu ederler!..
Sevgi saygılarımla.

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı