Advert Advert
Yeni Rengimiz Turkuaz!..
Göksel Ovacık
Advert

Yeni Rengimiz Turkuaz!..

Bu içerik 236 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanımız bir açıklama yaptı: “İstanbul’daki özel halk otobüslerinin renkleri 2013 kadar turkuaz mavisi olarak değişecek…” Turkuaz mavisi güzel bir renk!.. Açık tonlarda kullanıldığında yatıştırıcı ve güven veren bir etki yarattığı söylenir!..

Ayrıca sindirmeyi ve korumayı sembolize eden bir renktir. Bu değişiklik tek rengi ile kalmayacak, araçlar engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği hale getirilecek. Tüm araçlar klimalı olacak… Güvenlik sistemleri kurulacak… Kameralar ile takip edilecek… Toplu taşımacılığın kaliteli yapılması için gerekli olan şeyler bunlar!.. Biz de özel halk otobüslerinin imajını yükseltecek çalışmalar için işletmeciler olarak bu kararlara katılmalıyız ve katkı sunmalıyız!..

Ama bizim hakkımızda bu karalar alınırken veya bu çalışmalar kamuoyuna açıklanırken belediye başkanımızın yanında özel halk otobüsü şirketlerinin yöneticileri de olsa idi daha uygun olurdu!.. Orada olmaması; sanki bu kararlar İETT tarafından alınmış ve biz uygulamak zorundayız gibi bir sonuç ortaya cıktı. Hâlbuki bu yapılması planlanan değişiklikler bizim istediğimiz ve gerekeli olan, olması gereken çalışmalardı. Yani yine bir adım geriden gündemi takip etmek durumunda kaldık!..

Yine o toplantıda İBB başkanımız bir açıklama daha yaptı. İETT’nin aslı unsur olduğu ve İBB’nin vazgeçilmezi olduğunu açıkladı. Bu açıklama özel halk otobüsü işletmecilerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Bu açıklamayı oldukça önemsedik ve sektör basınımız bu açıklamayı manşetten verdi İETT’nin yardımcı unsurları olarak bizleri sevindirdi. 140 yıllık işletmenin güçlü ve güvenilir olması hepimizin dileğidir ama uygulamada böylemi? Hayır.. Gelişmeleri yaşarken, maalesef bizleri şaşırtan şeyler oluyor!.. Nedir bunlar? biraz değinmek gerekiyor!..

ÖHO de ücret toplama sistemi değişti… Araç içinde nakit ücret toplama kalktı ve elektronik ücret toplama sistemine geçildi… Minibüslerde nakit para geçerken, bizlerde olmaması ÖHO işlemecilerinin mağduriyetini gündeme getirdi!.. Bu mağduriyetin azaltılması için minibüslerle beraber çalışılan hatlardan çekilip, diğer hatlara araçlarımızın verilmesi zorunlu hale geldi!.. Ve bizlerde bu konuda taleplerimizi ilettik… Ücret ödeyerek taleplerimiz doğrultusunda yeni hatlarda çalışmaya başladık…

Ama bir gün sonra İstanbul Otobüs A.Ş. bu verilen hatların bir kısmını kendisinin ihale edeceğini ve asli unsur olan İETT bu hatları ÖHO işletmecilerine vermeyeceğini iddia etti!.. Bu durum karşısında İETT genel müdürlüğü geri adım atarak bizlere verilen bu hatları geri aldı ve sanırım İstanbul Otobüs A.Ş.’nin emrine verdi.

Bu konumda kim asli unsur, kim tali unsur anlayamadık!.. Bu gelişmeyi doğru algılamak ve doğru tahlil etmek gerekiyor!.. İstanbul lastik tekerlekli toplu taşımacıları bağlı bulunduğu kurumlar; Toplu Taşıma Hizmet Müdürlüğü (TOHİM) ve İETT Genel Müdürlüğü varken birde İSTANBUL OTOBÜS A.Ş’nin hayata geçmesi ile toplu taşıma üç başlı bir hale gelmiştir. Bu durum ciddi sorunlar, sıkıntılar getirecektir!.. Kurumlar birbiri ile rekabet edecek hale gelecekler ve entegre olması mümkün olmayacaktır!!!
İnşallah yanılırız ama şu an görünen durum budur!..

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor