Advert Advert
Büyükşehir Yasası
Göksel Ovacık
Advert

Büyükşehir Yasası

Bu içerik 244 kez okundu.

Özel halk otobüsü işletmecilerinin zor günler geçirdiği şu günlerde, bazı olumlu gelişmelerin olması sektörün tekrar umutlanmasına vesile oldu. Geçtiğimiz yılda o kadar şeyler kaybettik ki, artık ne olacağını kimse bilemez ve tahmin edemez olmuştu.

Özel halk otobüslerinin yeni hat ve uzatma, kısaltma, güzergah değişikliği taleplerinin İETT Genel Müdürlüğü’nden alınıp UKOME’ye verilmesi bizi zora sokmuştu. Tek hat talebin bile olumlu sonuçlanması bir yılı buluyor!..

Maalesef özel halk otobüsü işletmecilerinin tüm sorunları artık UKOME de tartışılacak!.. Olumlu olumsuz görüşler ortaya atılacak ve kararlar alınacak… Ve uygulanacak!.. Ama ne yazık ki bu kararlar alınırken, bizlerin temsilcisi o toplantılarda yer alamıyordu!.. Bizlerin temsilcisi mutlaka UKOME toplantılarına katılıp, söz sahibi olması gerekir ve bizleri savunması gerekiyor diye çok yazıp söylemiştik. Yeni çıkan Büyükşehir yasası aynen söyle diyor:

MADDE 8 – 5216 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Büyükşehir içindeki kara, deniz, su, göl ve demiryolu üzerindeki her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla Büyükşehir belediye başkanı ya da görevlendirdiği kişinin başkanlığında, yönetmelikle belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları ile, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun görevlendireceği ilgili odanın temsilcisinin katılacağı Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurulur. İlçe belediye başkanları kendi belediyesini ilgilendiren konuların görüşülmesinde koordinasyon merkezlerine üye olarak katılırlar. Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantılarına ayrıca gündemdeki konularla ilgili üye olarak belirlenmeyen ulaşım sektörü ile ilgili kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından ihtisas meslek odalarının temsilcileri de davet edilerek görüşleri alınır.”

İşte yeni yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile artık özel halk otobüsü esnaf odası temsilcileri bizlerle ilgili toplantılara katılacak ve bizleri savunacak. Olumsuz kararların çıkmasını engellemeye çalışacaktır. Bu yasayı çok olumlu buluyorum ama şirketler ve esnaf odası yetkilileri beraber ve uyumlu şekilde çalışmalar yapması gerekir!.. Esnafın hayrına iyi çalışmalar bekliyoruz!..

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI

Ulaştırma Bakanlığı bir genelge ile 01 Aralık ile 01 Nisan tarihleri arasında yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara kış lastiği uygulaması getirmiştir. Ama daha sonra bir kavram kargaşası oluşmuş, şehir içi taşımacılık yapan ticari araçların bu kapsamda olup olmayacağı tartışılmıştır. Bu tartışmalardan sonra Ulaştırma Bakanlığı bir genelge daha yayınlayarak uygulamanın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda devam edeceğini ama şehir içi ticari araçlarda o kentin iklim şartlarına göre valiliğin karar vereceğini duyurdu. Bu da doğru bir tespit ve karardır.

Örneğin Antalya da kar yağmayacağına göre kış lastiği takılmasına ne gerek var? Ama diğer iller için öyle değil. Her an valilik bir emirle bizlere kış lastiği uygulamasını yapabilir!.. Bazı kurumlar bu gelişmeyi yanlış yorumlayarak, kış lastiği uygulaması şehir içi taşımacıları uygulama dışı bırakmıştır gibi yanlış bilgiler vermektedir. Esnafımız bu bilgiler ışığında ona göre davranmalıdır.

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com  
10 Aralık 2012

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor