Advert Advert
İstanbul Otobüs…
Göksel Ovacık
Advert

İstanbul Otobüs…

Bu içerik 207 kez okundu.

İETT genel müdürlüğü 172 otobüsün işletmeciliğini yeni kurulan İstanbul Otobüs A.Ş.’ye devretti… Bu devir nasıl yapıldı?.. İhalesi ne zaman yapıldı?.. Hangi şartlarda verildi bilmiyoruz!.. Yetkililerden ciddi bilgi almadık!.. Bu konuda bizi tatmin edici bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.

07 Ocak 2011 günü İstanbul Otobüs A.Ş. bu aldığı 172 araçlık filoyu gerçek ve tüzel kişilere 10 yıllığına kiralama işini ihale edeceğini açıkladı ve şartnameyi kamuoyuna sundu. Buradan ihale şartlarını nasıl, ne kadar kim alacak diye tartışmak yerine neden böyle bir uygulama yapıldı bunu tartışmak, sorgulamak gerekir!..

İETT genel müdürlüğü 140 yılı aşkın bir süredir İstanbul halkına hizmet etmektedir. Lastik tekerlekli toplu taşımacılar arasında en büyüğü 140 yıllık tecrübeye sahip, çalışanı ile cirosu ile taşıdığı yolcu sayısı ile devasa bir kuruluş… Bu kuruluş İstanbul Otobüs A.Ş.’nin yaptığı kiralama işini ihale edebilirdi!.. Neden araya İstanbul Ototbüs A.Ş. konuldu? Ne amaçlandı? Merak konusu!... İETT genel müdürlüğünü git gide küçültmek ve yok etmek mi veya lastik tekerlekli toplu taşımaya yeni aktörler yaratmak mı?

25 Ocak 2011 günü yapılacak ihalede yeni taşımacılar aramıza katılacak!.. Esas sorunlar bundan sonra başlayacak!.. İşletme koşulları nasıl olacak, yeni kurulmuş tecrübesi olmayan yeterli personeli olmayan daha doğrusu sahada otobüs işletmeciliği bilmeyen bir yapı ortaya çıkacak!.. Durak başlarında İETT, işletme amir ve şefleri görev yapacak, kontrol ve denetimini İETT elemanları yapacak. Orer saatlerini, hat seferlerini, sefer sayılarını yine İETT genel müdürlüğünün yapacağı söylenmekte!!! O zaman sormak lazım İSTANBUL OTOBÜS A.Ş.’ye ne gerek vardı?

Bu ihale özel halk otobüsü işletmecilerine aba altından sopa göstermek mi? Kendinize çeki düzen verin, sesinizi çıkarmayın size alternatif olacak toplu taşımacıları hemen yaratabiliriz denilmektedir veya İstanbul da özel halk otobüslerin bağlı bulunduğu 5 toplu taşıma şirketine göz dağı vermek mi? Sizden başka yeni kurulmuş bir şirket var deyip esnafa alternatif göstermek mi? Bunları değerlendirmek, tartışmak sorgulamak ve bu yapılacak ihalede alınacak tavrı doğru belirlemek ve kararlı bir şekilde alınan kararları uygulamak gerekir…
Sevgi ve saygılarımla,

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor