Anadolu yakasın da ilk metro
Göksel Ovacık
Advert

Anadolu yakasın da ilk metro

Bu içerik 220 kez okundu.

17 Ağustos 2012 Cuma günü Anadolu yakasının ilk metrosu acıldı. Anadolu yakasında toplu taşımayı planlarken boydan boya 3 hatta olarak planlandı ve 3 hat raylı sistemlerle tamamlanacak. 1’inci hat Haydar Paşa – Gebze banliyö tren hattı 2’nci hat Kadıköy- Kartal metro hattı ve 3’üncü hat ise Üsküdar –Çekme köy metro hattıdır.

Marmaray projesi tamamlanıp bu 3 hatta bağlandığında aktarma yaparak Avrupa yakasından tüm Anadolu yakası ulaşımı ciddi şekilde rahat olacaktır. Ayrıca metrobüsle de desteklenmiş durunda ve haliyle de boğaz köprüsünde yoğunluk azalmış, rahatlamış olacaktır.

Bu yatırımlar İstanbul için çok önemli yatırımlardır. Büyükşehir Belediyesi’nin kentin trafik sorununu çözmek için ciddi bütçeler harcamakta olduğunu biliyoruz ama bu hizmetleri yaparken iyi planlama yapmalı, kentin tüm toplu taşıma unsurlarını göz önüne almalıdır. Toplu taşıma unsurlarını doğru yerde kullanarak aralarında entegrasyonu kusursuz sağlayarak projenin tamamlanması gerekir.

Raylı sistemler tamamlandığında lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarını nasıl nerede kullanılacak? Entegrasyonu nasıl olacak? Net bir durum yok!.. Örnek Kadıköy- Kartal metrosu açıldı, Harem –Gebze arası çalışan 400’e yakın minibüs ne olacak? Yine Kadıköy –Tuzla –Kartal istikametinde çalışan 100’e yakın özel halk otobüsleri ne olacak? Nasıl bir uygulama yapılacak? Çok konuşulan minibüsler otobüse dönüştürülecek deniyor, nasıl ne zaman olacağını ise kimse söyleyemiyor!..

Üsküdar – Çekmeköy metrosu tamamlandığında Üsküdar- Ümraniye – Alemdağ arası çalışan minibüs ve özel halk otobüsleri ne olacak? Bunlar için bir çalışma var mı? Bilinmiyor veya bizim haberimiz yok!..

Bu kadar boşa çıkacak araçlar varken, bir de yeni ihale ile İstanbul Otobüs A.Ş. üzerinden kiralık otobüsler ihale ediliyor!.. Bunlara ihtiyaç var mı? Bilinmiyor!.. Raylı sistemler tamamlanmadan ihtiyacın ne kadar olduğunu bilmemiz mümkün değil!.. O zaman bu acele niye? Son yapılacak ihale ile 1000’e yakın otobüs İstanbul yollarında olacak!.. İhtiyaç varsa elbette verilsin ama minibüslerin ne olacağı belli olmazken, yeni katılacak otobüsler ile yollar bir otobüs mezarlığına çevirecektir. Toplu taşıma işletmecileri ciddi mağduriyet yaşayacaklardır. Daha zaman varken bu çalışmaların yapılması ve tamamlanması gerekir.

Raylı sistemler hizmete girdiğinde lastik tekerlekli toplu taşıma araçları oluşacak 3 raylı sistem hatlarına çapraz hatlar oluşturarak, Anadolu yakasını bir ağ gibi örülmesi ile ulaşım sorunu çözülür!... Olması gereken de budur!.. İhtiyaç olmadığı halde yeni otobüs filolarını hizmete sokmak, işi daha da kördüğüm haline getirecektir!.. Metro hattımızın hayırlı olması dileklerinle…

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı