Umutla bekleyiş!..
Göksel Ovacık
Advert

Umutla bekleyiş!..

Bu içerik 254 kez okundu.

Özel halk otobüsü esnafı için 15 Şubat 2014 tarihi bir milattır. Sayın Başbakanımız ile esnaf bir araya geldi. O günden bu güne esnaf, kendisine verilen vaatlerin yerine geleceği günü sabırsızlıkla beklemeye başladı.

Hem KDV'nin indirilmesi hem de 2918 sayılı yasaya özel halk otobüsü tanımının konması yönünde başbakanımız gerekli talimatları verdi. Akabinde ise başbakanlık müsteşarı ve müsteşar yardımcıları ile çalışmalara başladık. Özel halk otobüsü esnaf odası ve şirketler ellerindeki doneleri ilgili makama sundu. Bu konuda olumsuz bir durumun olmadığı ve yakın dönemde çözüme kavuşacağı bilgisi tarafımıza iletildi. Bizlerde yıllanmış sorunlarımızın, çözüme kavuşacağı ümidi ile beklemeye başladık.

Çözüm beklerken öte yandan yeni bir sorunla karşı karşıya kaldık. Tarihler 04 Mart 2014'ü gösterdiğinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yayımladığı bir yönetmenlik ile tüm Türkiye'de 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz yolculuk yapacağını duyurdu!.. Bizler, özel halk otobüsü işletmecileri olarak bu yolcularımızı taşımayalım demiyoruz!.. Sosyal politikalar gereği taşınabilir!.. Yarın bizlerde o konuma geleceğiz!.. Yaşlılarımıza hizmet etmekten onur duyarız!.. Ama bizler özel işletmecileriz!.. Yerel idareler gibi bizleri sübvanse eden arkamızda bir kurum yok. Ticari faaliyetlerimizin devamı açısından gelir ve giderlerimizi dengelemek zorundayız. Mesleğimizi sürdürebilmek için mutlaka bir katkı payı almalıyız!.. Önce bu katkı yapını da devletten istiyoruz!..

Avrupa ülkelerinde toplu taşımacılık yüzde 60'a varan rakamlarla sübvanse edilmektedir. Katkı payını hangi yollarda verecek? Nasıl verilecek? Bu konuda acilen bir çalışma yapılarak kayıt altına alınmalıdır. Aksi takdirde bu şartlar altında mesleğimizi sürdürebilmek imkansız hale gelecektir!.. Diğer taraftan ise her il kendi özelinde özel halk otobüsü işletmecilerine gereken katkıyı sunmak durumundadır!.. Örneğin İstanbul için hizmet bedelleri sembolik hale getirilmelidir!.. Yıllık ruhsat ve muayene bedelleri alınmamalıdır!.. Bu durum, 65 yaş üstü yolcularımızın taşınması ile doğacak gelir kaybı telefi edilene kadar devam edilmelidir. Başta da dediğimiz gibi umutlu bekleyiş devam ediyor!.. İnanıyorum!.. Bu umutlu bekleyişin sonu mutlu biter!.. Hem yolcularımız hem işletmecilerimiz mutlu olur.

Göksel Ovacık
21 Nisan 2014
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı