Toplu taşımanın kalbi İstanbul’da attı
Göksel Ovacık
Advert

Toplu taşımanın kalbi İstanbul’da attı

Bu içerik 242 kez okundu.

İstanbul’da 17-22 Nisan 2012 tarihleri arasında toplu taşımacılık adına yoğun günler yaşandı. Uluslararası toplu taşımacılar ve otobüs üreticilerini İstanbul’da ağırladık. Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) önderliğinde TÖHOB ve İETT’nin düzenlediği 7’nci Uluslararası Otobüs Konferansı yapıldı.

Özel halk otobüsü işletmecileri adına TÖHOB’un bu birliğe üye olması ve böylesine önemli bir organizasyonun gerçekleştirmesi çok ciddi bir çalışma ve önemsenmesi gereken bir durumdur. Türkiye’deki toplu taşımacıların dünya ile entegre olması kaçınılmazdır. Tüm gelişimimizi, geleceğimizi nasıl çalıştığımız, hangi koşullarda toplu taşıma yapıldığını, sorunlarımız ve çözümlerinin nasıl olacağını dünya toplu taşımacıları ile paylaşarak onların çözüm önerilerini almak gerekiyor…

Diğer ülkelerde nasıl bir toplu taşıma sistemi var? Bunları da bizim incelememiz ve uygulanabilir olup olmadığına bakarak Türkiye şartlarında nasıl uygunsa örnek çalışmalar yapmak adına bunlardan yararlanarak, bu çalışmaları projelendirmek ve yetkililere sunmak gerekir!..

Konferansa dünyanın her yerinden katılımcıların olduğunu ve Türkiye’de olmaktan mutlu olduklarını gördüm. Buda başarılı bir organizasyon yapıldığını gösteriyor!... Tabi ki bizlerde memnuniyet duyduk.

Konferanstaki konuşmaları takip ettim. Bu tür etkinliklerde tüm dünyanın gözünü Türkiye’ye çevirmek gerekiyor. Buradaki ana sorunlarımızı dile getirmek ve çözümlerini sunmak lazımdır. TÖHOB Genel Sekreteri’nin sunumu çok güzeldi. Fakat ben Türkiye toplu taşımacılığı anlatırken ana sorunları; yani (ÖHO yasal tanımı gibi ) dünya nasıl çözmüş, biz nasıl çözmeliyiz bular vurgu yapılmalıydı. Gerçi biraz da olsa anlatıldı ama benim isteğim bu güzel ortamda özel halk otobüsü işletmecileri adına ne kadar kazançlı çıkarız, sesimizi nasıl daha gür duyururuz bu tür her etkinliklerde hanemize ne kadar çok şey yazarsak, bizim için başarı olacaktır.

BUSWORLD 2012
İstanbul’daki diğer konuklarımız Busworld 2012 Otobüs Fuarı’na katılan üretici firmalardı. Yine her zamanki gibi fuar cıvıl cıvıl çok hareketli idi. 2012’nin 7’nci ayın da yürürlüğe girecek kanunla beraber tüm araçlar engelli taşımaya uygun olacak otobüslerin yanında OTOKAR’ın elektrikli otobüsünü sergilemesi idi. Şu an kullanıma hazır değil ama yine de bizleri heyecanlandırdı. Yakıt giderinin böyle yüksek olması bizleri ciddi düşündürürken bu araç üretime geçer ve bizlerin hizmetine verilirse giderlerde ciddi bir tasarruf yapılacaktır.

Yeni araçların kullanımı, teknolojisi çok güzel!... Fakat fiyatı özel halk otobüsü işletmecilerini ciddi şekilde zorluyor!... Kazanmanın bu kadar zor olduğu bir dönemde alınan araçların garanti döneminde oluşan sıkıntılar oldukça fazla!... Firma yetkilileri bu araçları pazarlarken o kadar güzel teknikler kullanarak sunuyorlar ama araçlar alındıktan sonra işler hiç iyi gitmiyor!...

BMC MAĞDUR EDİYOR!..
Örneğin Anadolu yakasında 20’ye yakın 2011 model BMC sahibi arkadaşlar ciddi sıkıntıları oluşmuş durumda ve garanti ile ilgili sıkıntılar var!.. Bir parçanın garantisi 6 ay bir parçanın garantisi 2 yıl standart yok!... Yedek parça bulunamıyor veya geç bulunabiliyor!.. Servisler arıza tespit ve giderilmesinde sıkıntı yaşatıyor. Bu durum esnafımızı fazlası ile üzmekte ve maddi kayıplar yaşatmaktadır!.. Otobüs üreticileri satış sonrası hizmeti eksiksiz yerine getirmelidir!.. Çünkü bizler har zaman birbirimize lazım olacağız. Bu gün de varız yarın da olacağız!..

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com  

2012-04-26

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı