Otobüs üreticilerimize çağırı: Gece Görüşlü Otobüs
Ahmet Türkoğlu
Advert

Otobüs üreticilerimize çağırı: Gece Görüşlü Otobüs

Bu içerik 507 kez okundu.

Bu yazım için son trafik haberlerini tararken, yeni bir haberle karşılaştım; etkilendim ve hem otobüsçülerimiz hem de tüm vatandaşlarımızla kolektif trafik güvenliğimiz için gerekli olduğuna inandığımdan, bu öneriyi zorunlu gördüm.

Alman Federal Otoyol Araştırma Enstitüsü (BASt) bir araştırma yapar.
Sonuçlar:
1. Almanya'da seyahatlerin yüzde 20'si geceleri gerçekleşiyor.
2. Bu yolculukların yüzde 40'ı ölümcül oluyor.
3. Yayaların ölüm oranı geceleri 5 kat daha fazla oluyor.
(Bizim otobüsçülerimizin de en çok yolculukları gecedir ve diğerleri yanısıra yaya tehlikesi de çok yüksektir. Sistemin algılamaları daha fazla da genişletilebilir.)
Sistem Nasıl Çalışıyor? (Gece Görüşü=Active Night View Assist Plus)
1. Sistem önce bilgileri topluyor: Kızılötesi farlar, gece görüş kamerası ve çok amaçlı kamera ile yol durumu, trafik ve çevre ile ilgili verileri topluyor.
2. Sonra bunları işliyor: Duruma göre, spot farları ve kadran içindeki ekranından görsel ve sesli uyarı yapabiliyor.

Diğer içeriği inceleyip, değerlendirelim, soralım, cevap arayalım:
a-Önceki sistemi (de varmış): Sistem; daha önceleri şoförü sadece, direksiyonun arkasındaki gece görüş ekranında yayayı göstererek ve ses çıkararak uyarıyordu.
Soru: Bizdekilerde var mı (idi)?
Cevap: Yok(tu).
b-Yeni sistem: 80 metreden itibaren yol kenarındaki yayayı tespit ettiğinde özel bir ışıklandırma ile aydınlatıyor. Bu sayede yaya da uyarılmış oluyor.

Soru: Bizdekilerde var mı?
Cevap: Yok.
Yeni soru: Bizde de olmalı mı, olmamalı mı?
Cevap: OLMALI!
Otobüs üreticilerimiz ek yatırımlar yaparken, yeni üretici adayları ülkemize girmeye can atarlarken; yeni ve yararlı bir güvenlik sisteminin otobüslere, midibüslere eklenmesinin -değmez- bir maliyet olacağı düşünülemez. (35 milyon Euro=70 otobüs fiyatı gibi...)
a- Yatırım haberi: "Mercedes-Benz Türk, yatırımlarını artırıyor
17.01.2011 mynet
MBT Direktörler Krl. Bşk. Wolf Dieter Kurz, '2010 da MBT'nin, yaklaşık 30 milyon Euro yatırım yaptığını, bu yıl 35 milyon Euro daha yatırım yapacağını, çünkü geçen yıl satışların beklentilerin çok üzerinde gerçekleştiğini’ söyledi.

Gönül arzu eder ki, sektörün tek federasyonu TOFED' imiz de üreticilerimizden bunu talep eder ve uygulama hemen başlar.

b- Teknoloji haberinin devamı: "Mercedes'ten Gece Görüşü" 21 Ocak
2011 mynet
Şirketin lüks otomobillerinde bulunan donanım ile artık sadece şoför değil karanlıkta kalmış yaya da uyarılıyor. Karşıdan gelen araçları rahatsız etmiyor.

Geliştirilmiş sistem daha önceleri şoförü sadece, direksiyonun arkasındaki gece görüş ekranında yayayı göstererek ve ses çıkararak uyarıyordu. Artık sistem, 80 metreden itibaren yol kenarındaki yayayı tespit ettiğinde özel bir ışıklandırma ile aydınlatıyor. Bu sayede yaya da uyarılmış oluyor.

Mercedes-Benz; sistemi, Active Night View Assist Plus olarak adlandırıyor. Sistem; kızılötesi farlar, gece görüş kamerası ve çok amaçlı kamera ile yol durumu, trafik ve çevre ile ilgili verileri topluyor. Bunları işledikten sonra duruma göre spot farları ve kadran içindeki ekranından görsel ve sesli uyarı yapabiliyor.

Sistemin önemli olduğunu şirket, Alman Federal Otoyol Araştırma Enstitüsü'nün (BASt) araştırması ile vurguluyor. Araştırmaya göre, Almanya'da trafik kazalarında yayaların ölüm oranı geceleri 5 kat daha fazla oluyor. Yine aynı kurumun araştırmasına göre, Almanya'da seyahatlerin yüzde 20'si geceleri gerçekleşiyor ve bu yolculukların yüzde 40'ı ölümcül oluyor.

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı