Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (2)
Ahmet Türkoğlu
Advert

Otobüs firmaları; keselerini yırt(tır)mak yerine, göz-kulak açmalı (2)

Bu içerik 552 kez okundu.

(Emsal bir mahkeme kararının 2. Bölümündeyiz, devamı haftaya.)

Karar özetini önceki hafta vermiştik, bu hafta da dava ve kararın bir bölümünü sunuyoruz.

(Acıdır ki birikmiş epeyce otobüslü facia oldu, yollarda yine yol kusurlarından kaynaklanan acı olaylar yaşandı. Sağlık sorunlarımdan dolayı gidemedim, ancak ilk fırsatta gideceğim ve mağdur otobüsçülerimizi hakları konusunda bilgilendireceğim, inşallah. Tüm taraflara; “geçmiş olsun” diyorum.)

Giriş özeti:
Firmalarımız ve kiraladıkları taşıtlar; yollardaki trafik tehlikeleri ve facialar konusunda işbirlikleri yapmak zorundalar. Çünki –kaderdaş-dırlar. “Sadece komisyon aldım/ Otobüsü yola saldım, riskleri de –sözleşmeyle- onun sırtına sardım/O uğraşsın, ben işime(keyfime) bakarım!” demekle, hukukdan yakayı kurtarabilmek mümkün olamamaktadır.

Bu kararda; –firma avukat(lar)ının tüm çabalarına rağmen, bilet kesiminden-yolcunun varış noktasına kadar, müşterek bir faaliyetin (kollektivitenin, iş ortaklığının = sorumluluk ortaklığının) olduğuna hükmedilmiştir. Uluslar arası hukuk da bu paraleldedir.

“Bel kırıcı” tazminat talepleri var. Karardaki rakam düşmesi, her zaman olmayabilecektir. “Daha çok katma değerle donanmış yolcuların” zarar görmelerinde, bu rakamlar yükselecek ve “buna mahkûm olmak” var.

DAVA :
Taraflar arasında görülen davada Tarsus Asliye 1. Hukuk Mahkemesi'nce verilen 31.03.2005 tarih ve 2001/374 - 2005/192 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalı ... Turizm San. Tic. Ltd. Şti. vekili ile davalı A. vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi D.C. tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup incelendikten sonra, işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR :
Davacı vekili, müvekkilinin yolcu olarak bulunduğu araç ile davalıların malik, sürücü ve trafik sigortacısı oldukları araçların çarpışması sonucu yaralandığını, maddi ve manevi zarara uğradığını ileri sürerek, şimdilik 3.500.000.000.- TL'sı maddi, 1.591.200.000.- TL'sı tedavi giderleri, 5.000.000.000.- TL'sı manevi tazminatın davalılardan tahsilini talep ve dava etmiş, ıslah ile maddi tazminat talebini 9.081.878.832.- TL'sına çıkarmıştır.
...
(Devamı var)

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı