Basının Zaferi!
Ahmet Türkoğlu
Advert

Basının Zaferi!

Bu içerik 453 kez okundu.

 

Osmanlı’ da Basının Zaferi Bugün Mümkün Değil mi?

 Basınımızın tarihinde ilk olarak bir boykot çağrısı yapılmıştır: Avusturya ve Bulgaristan mallarına boykot! Bu noktaya nasıl gelinmiştir, nasıl sonuç alınmıştır!.. Vatandaşın katılımı ne kadardır? Bunları aşağıda göreceğiz.

MALINA VE DE MARKASINA SAHİP ÇIKMAYAN BİR FİRMA”, HALEN “BİR SES” BİLE YAYIMLAMAMIŞTIR.
Ekmeğe Saygı=Müşteriye Saygı=Ürününe Sahiplik yani arkasında durmak kavramını bakalım ne kadar daha gör(e)meyeceğiz.

Bunlarla kafalarımız sürekli meşgul ve gönüllerimiz üzgün durumda iken, elime bir tarih dergisi geçti (NTV Tarih, Ekim-2011).
İçinde çok ilginç ve bu konuyla da özdeş bulduğum bir yazıya rastladım. (Teşekkürler Y. Doğan Çetinkaya.)

Tarih, 23 Temmuz 1908 dir. Meşrutiyet ilân edilmiştir. Sultan Abdülhamid, bazı yetkilerini parlamentoya devretmek zorunda kalmıştır. Bu, dış politikada da güç kaybı demek olmuştur. 2, 5 ay bile dolmadan 5 Ekim 1908’e erişilmişdir. Bu tarih nedir, derseniz, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Bosna-Hrsek’ i tümüyle ilhak etmiştir. Öncesinde ise, Osmanlı mülkü görünerek, yine bunlarca fiilen yönetilmekteydi. Ertesi gün, 6 Ekim 1908 dir: Osmanlıya bağlı Bulgar Prensliği, Osmanlı’ dan bağımsızlığını ilân etmiştir; Prens Ferdinand da (Alman kökenli) kendini, Bulgar Çarı… Çünki “Kedi gitti evden, farelere kaldı meydan” olmuştur.

İşte bu meşhur ve hem de ilk boykot, Osmanlı basınınca başlatılır; Tanin ve Sabah gazetelerinin öncülükleriyle: “Avusturya ve Bulgar mallarını boykot edelim. İşte onların mallarını satanların, işte satmayan dükkânların listesi …”
Bu bakımdan, sektörümüzün en önemli sesi olan Ulaştırma Dünyası’ nın çağrısı, ses getirmektedir. Yetmez, ulusal basının da buna desteği gerekmektedir.

Ahmet Türkoğlu
E-mail: ahmetturkoglu34@gmail.com 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayserili Krone aldı
Kayserili Krone aldı
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip
OTAM, Avrupa'da WLTP testine talip